SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

HALEP - SASNOVICH 6-4, 7-5 // VIDEO+FOTO Simona Halep e indestructibilă! Accidentată între seturi și condusă cu 2-5, a supraviețuit în primul tur la Wimbledon!

Simona Halep // FOTO: Guliver/Getty Images +12   FOTO
Simona Halep // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat luni, 01 iulie 2019 16:53

Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) s-a calificat în turul II la Wimbledon după ce a trecut cu peripeții de bielorusa Aliaksandra Sasnovich (25 de ani, 37 WTA), scor 6-4, 7-5. Meciul a durat o oră și 45 de minute.

• Halep joacă în turul secund cu Mihaela Buzărnescu (47 WTA), cea care a trecut de Jessica Pegula (74), scor 6-4, 6-4 (Detalii AICI).
  • Partida va fi miercuri, ora urmând să fie anunțată ulterior.

Primul set a fost unul echilibrat, ambele jucătoare alternând momentele bune de joc cu greșelile neforțate. Simona a început mai bine, fâcând un break în primul game din set. Jucătoarea noastră s-a menținut în avantaj
până la final și a câștigat setul, deși bielorusa a forțat în permanență, 6-4.

Halep a avut emoții în finalul setului, când a alunecat și a călcat strâmb. Între cele două seturi, Simona a cerut intervenția medicului, care i-a bandajat zona afectată (Detalii AICI).

Pe cine susții în meciul Halep - Buzărnescu?

Halep
Buzărnescu

A fost condusă cu 2-5 în setul secund

Setul doi a avut o desfășurare spectaculoasă. Simona a avut 1-0, reușind un break în primul game, dar Sasnovich a egalat rapid.

Bielorusa a preluat conducerea setului, grație unei evoluții impecabile, dar și pe fondul unei prăbușiri inexplicabile a Simonei. Sasnovich a avut 5-2 și serviciul. Halep a revenit și a egalat, profitând de ezitările adversarei.

Simona a continuat forma bună, câștigând și următoarele două game-uri și s-a calificat în turul secund de la Wimbledon.

Simona HALEP - Aliaksandra SASNOVICH 6-4, 7-5

GAME, SET, MECI SIMONA HALEP: Simona Halep câștigă la 0 game-ul și se califică în turul II.
Break Halep, 6-5: Halep este din nou în avantaj, câștigând la 0 game-ul pe serviciul adverarei. Simona va servi pentru câștigarea meciului
Game Halep, 5-5:
Simona revine și câștigă trei game-uri la rând. Halep a triumfat într-un game greu, în care a salvat o minge de set
Break Halep, 4-5:
Game incredibil! Sasnovich s-a prăbușit în acest game, câștigat de Halep la 0. Bielorusa a făcut mai multe greșeli neforțate, iar Simona va servi pentru a egala scorul
Game Halep, 3-5:
Simona nu renunță la luptă. Halep și-a câștigat game-ul de serviciu, dar Sasnovich este în continuare în avantaj și va servi pentru câștigarea setului
Game Sasnovich, 5-2:
Bielorusa zburdă pe teren în aceste momente. Halep nu găsește replică la loviturile variate și bine plasate ale adversarei, care domină
Break Sasonovich, 2-4:
Simona pierde inexplicabil acest game. Jucătoarea noastră a avut 40-0, dar bielorusa a revenit și a făcut al doilea break al său
Game Sasnovich, 2-3:
Bielorusa continuă forma bună pe propriul serviciu. Sasnovich a preluat din nou conducerea după un game foarte bun, în care a servit excelent
Game Halep, 2-2:
Simona egalează rapid! Halep a făcut un game perfect, câștigând la 0
Game Sasnovich, 1-2:
Bielorusa este în premieră în avantaj. Halep a avut 40-15 și trei mingi de break, dar Sasnovich a revenit și conduce în setul doi.
Break Sasnovich, 1-1:
Pentru prima dată în acest meci, Simona își pierde serviciul. Bielorusa se simte tot mai bine pe teren și a forțat pe serivicul Simonei, reușind break-ul
Break Halep, 1-0:
Simona Halep începe bine și setul doi, cu un break.  Simona, pentru moment, se deplasează bine și nu pare afectată de accidentarea din finalul setului

A început setul doi. Aliaksanda Sasnovich servește prima

„Halep joacă la un nivel foarte ridicat. Cu acea accidentare s-ar putea să fie probleme în setul doi. S-ar putea să-i fie frică să apese pe piciorul stâng. Mi-e teamă de asta. Simona trebuie să fie atentă. Sasnovich e o jucătoare bună și o va testa serios pe Simona” Mats Wilander, la Eurosport, după primul set

Meciul este întrerupt pentru moment. Simona Halep primește îngrjiri medicale. Medicul i-a bandajat glezna stângă, după ce a alunecat în finalul setului (Detalii AICI)

GAME & SET SIMONA HALEP: Simona Halep își câștigă game-ul de serviciu și setul, scor 6-4. Simona a avut emoții pe acest game, salvând o minge de break.
Game Sasnovich, 5-4:
Aliaksandra Sasonovhci se menține aproape de Simona. Și-a câștigat game-ul de serviciu și trebuie să forțeze pe serviciul lui Halep pentru a rămâne în meci
Game Halep, 5-3:
Simona Halep este la un game de câștigarea primul set. Jucătorea noastră și-a câștigat cu emoții game-ul de serviciu
Game Sasnovich, 4-3:
Bielorusa își continuă forma bună pe propriul serviciul. Sasnovich a servit din nou foarte bine, a ales inspirat loviturile și nu i-a permis Simonei să lovească din cele mai bune poziții
Game Halep, 4-2:
Game câștigat cu greu de Simona. Halep a salvat două mingi de break, după ce Sasnovich a jucat la un nivel foarte ridicat și a reușit lovituri foarte bine
Game Sasnovich, 3-2:
Sasnovich câștigă dramatic game-ul. Simona a avut 40-15, dar bielorusa a revenit în joc, profitând de erorile româncei.
Game Halep, 3-1:
Simona se menține în față, după un game dificil. Sasnovich a forțat în start, conducând cu 30-0. Halep a revenit, a fost mai sigură și a câștigat game-ul.
Game Sasnovich, 2-1:
Bielorusa obține primul game din meci. Sasnovich a servit bine în acest game și, deși Simona a avut 30-15, a reușit să se impună
Game Halep, 2-0: Game câștigat rapid de Halep. Jucătoarea noastră a servit perfect, s-a deplasat foarte bine în teren și a dominat schimburile.
Simona câștigă primul game, după 3 mingi break. Halep a returnat bine în startul game-ului, a lovit lung și a condus schimburile, forțând-o pe Sasnovich să greșească. De la 15-40, Sasnovich a jucat mai bine și Simona a comis mai multe greșeli. Halep a salvat o minge de game și a revenit la conducerea game-ului, făcând break-ul.