SPORTURI  »  TENIS  »  CONTRE

Contre între Mouratoglou și antrenorul lui Nadal: „Nu va fi în formă” vs. „Adu-ți aminte cine e”

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 mai 2022 09:48 / Actualizat miercuri, 04 mai 2022 20:46

Cu o lună și jumătate înainte de startul Roland Garros, Patrick Mouratoglou, antrenorul Simonei Halep, și Carlos Moya, antrenorul lui Rafael Nadal, nu se pun de acord în privința formei în care ibericul va fi la turneul din Paris.

Al doilea turneu de Grand Slam va începe pe 22 mai, iar Mouratoglou consideră că Rafa Nadal (35 de ani, 4 ATP) nu va fi în cea mai bună formă a carierei la competiția pe care a câștigat-o de 13 ori.

„În ciuda începutului de sezon incredibil, Rafa a fost mereu un tenismen care are nevoie are nevoie să joace mult. Nu va fi în cea mai bună formă la Roland Garros”, a spus Mouratoglou, potrivit Eurosport.

Un jucător ucrainean, acum pe front, mesaj pentru Rafael Nadal: „E corect că ucrainenii mor?”
WIMBLEDON

Carlos Moya, contre cu Patrick Mouratoglou

Carlos Moya, fost lider mondial și actualul antrenor al lui Nadal, i-a dat replica francezului printr-un mesaj pe Twitter.

Are 17 ani la rând în top 10, a câștigat Roland Garros 2020 cu doar 3 meciuri jucate în 7 luni și Australian Open cu doar 3 meciuri în 6 luni. Puțin respect. Adu-ți aminte cine e, Patrick Mouratoglou!”, a scris Moya.

Nadal revine la turneul de la Madrid

Rafael Nadal joacă la turneul de la Madrid (26 aprilie - 8 mai), deși a declarat că nu s-a recuperat după fractura la coastă.

Ultimul meci al spaniolului a fost finala de la Indian Wells, pierdută în fața lui Taylor Fritz (25 de ani, 13 ATP), pe 21 martie. Ulterior, în urma unui control amănunțit, s-a descoperit că Nadal suferise o fractură la al treilea arc costal. Termenul estimat pentru revenirea sa pe teren a fost de 4-6 săptămâni.

Nadal a reînceput antrenamentele pe 18 aprilie, pe terenurile academiei sale, iar azi va juca în turul 2 al turneului de la Madrid, cu Miomir Kecmanovic (22 de ani, 32 ATP).

VIDEO Rafael Nadal, campion la Australian Open 2022

Citește mai multe știri din tenis:

Emma Răducanu, eliminată de la Madrid » Înfrângere în 3 seturi cu Anhelina Kalinina

Novak Djokovic s-a întors! Calificare fără emoții în „optimi” la Madrid, după ce a trecut de Gael Monfils