SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2018

FOTO Simona Halep o surclasează pe Andrea Petkovic și se califică în optimi la Roland Garros » Își cunoaște deja următoarea adversară

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 iunie 2018 09:13

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros după victoria în minimum de seturi reușită în fața nemțoaicei Andrea Petkovic, scor 7-5, 6-0, într-o oră și 30 de minute de joc. Halep va juca în runda următoare cu Elise Mertens, care a trecut de Daria Gavrilova, 6-3, 6-1.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat, cu numeroase răsturnări de situație. Halep a fost surprinsă de agresivitatea loviturilor nemțoaicei și nu s-a putut desprinde. Mai mult, a trebuit să recupereze avantajul de 2-0 obținut de Petkovic chiar în startul meciului.

Liderul mondial a condus cu 5-4 și a avut serviciul, dar nemțoaica a continuat să joace foarte inspirat și a egalat la 5. De acolo, Halep și-a ridicat considerabil nivelul jocului și și-a adjudecat setul cu 7-5, după 56 de minute.

Setul secund a mers într-o singură direcție. Halep a făcut break, iar Petkovic s-a accidentat la genunchi și nu a mai putut menține același nivel.

Intervenția fizioterapeutului nu a ajutat-o pe Petkovic, care, vizibil incomodată de problema la genunchi, a fost surclasată de Halep. A fost 6-0 pentru Simona, care obține o victorie liniștitoare înainte de a doua săptămână de turneu.

FINAL » Simona Halep - Andrea Petkovic 7-5,6-0

Desfășurarea liveTEXT a meciului

6-0, Game, Set, Meci Halep: Simona își face serviciul fără emoții și închide meciul, obținând calificarea în optimi

5-0, Break Halep: Simona reușește un nou break și se apropie de victorie. Halep a dominat-o în totalitate pe Andrea Petkovic și doar un game o mai desparte de calificarea în optimi
4-0, Game Halep: Nemțoaica a renunțat la bandajul de la genunchi, dar durerea pare să o incomodeze în continuare. Simona și-a făcut serviciul fără emoții, la 15, și se îndreaptă spre victorie
3-0, Break Halep: Petkovic își pierde încă o dată serviciul, iar soarta meciului pare decisă. Vizibil incomodată de problemele la genunchi, nemțoaica nu mai etalează același joc agresiv ca în primul set. Simona a finalizat game-ul cu un pasing superb în lung de linie
2-0, Game Halep: Simona câștigă la 0 primul game de la reluarea meciului. Probleme nemțoaicei par să fie unele serioase, aceasta deplasându-se cu dificultate în aceste momente. Petkovic joacă acum cu un bandaj aplicat deasupra genunchiului
1-0, Break Halep: Simona începe perfect setul secund și realizează break-ul. Foarte inspirată, Halep s-a impus la 15, profitând și de erorile nemțoaicei. Imediat după finalul game-ului, Petkovici a cerut intervenția fizioterapeutului. Nemțoaica acuză probleme la genunchiul drept

A început setul secund, Petkovic aflându-se la serviciu

7-5, Game, Set Halep: Simona își adjudecă prima manșă, fructificând cea de-a treia minge de set. Ultimul schmb al setului a fost unul de-a dreptul magnific: Halep a atacat cu ferocitate, Petkovic s-a apărat imperial, dar jucătoarea noastră a câștigat în cele din urmă punctul după ce nemțoaica a fost forțată să trimită în fileu
6-5, Break Halep: Simona nu se lasă descurajată și realizează un nou break. Halep a fost ofensivă, a lovit bine de pe ambele părți ale terenului, iar Petkovic nu a mai putut rezista ofensivei jucătoarei noastre. Din nou, Halep va servi pentur a închide setul
5-5, Break Petkovic: Nemțoaica reușește să facă break-ul după un game foarte echilibrat. Simona a fost aproape să salveze mingea de break, dar Petkovic s-a apărat incredibil, iar Halep a trimis în fileu un forehand dintr-o poziție favorabilă
5-4, Break Halep: Simona și-a procurat două mingi de break, fructificând-o pe cea de-a doua. Halep a fost agresivă la retur, a forțat-o pe Petkovic să greșească, iar în minutele ce urmează va servi pentru a închide setul
4-4, Game Halep: Simona joacă bine, anihilează jocul ofensiv al nemțoaicei și egalează la 4. Liderul mondial a reușit un punct superb pe parcursul game-ului, lovind un forehand năprasnic la care Petkovic nu a găsit răspuns
3-4, Game Petkovic: Nemțoaica își face serviciul după două erori neforțate ale jucătoarei noastre. Simona a ratat inexplicabil o minge ușoară, dintr-o poziție extrem de favorabilă, iar apoi a trimis un alt forehand în afara terenului
3-3, Game Halep: Simona Halep își face fără mari emoții serviciul și egalează la 3. Petkovic a continuat să etaleze același joc agresiv, dar a făcut mai multe erori neforțate decât în precedentele game-uri
2-3, Game Petkovic: Nemțoaica nu se lasă descurajată după ce a pierdut două game-uri consecutive și revine în avantaj, făcându-și serviciul la 30. Andrea Petkovic lovește agresiv în acest start de meci, fapt ce o deranjează pe Simona
2-2, Game Halep: Simona Halep restabilește egalitatea după un game în care a avut de muncit. A revenit de la 15-30 și, ajutată de serviciu, și-a adjudecat game-ul
1-2, Break Halep: Simona reușește primul game al partidei și își ia break-ul înapoi. Halep a lovit extrem de agresiv, a împins-o mult în spatele terenului pe nemțoiaică, aceasta negăsid răspuns la loviturile devastatoare ale româncei
0-2, Break Petkovic! Simona face un game foarte slab, iar nemțoaice face break-ul. Halep a comis câteva erori neforțate, o dublă greșeală, iar Petkovic a închis game-ul superb, cu o lovitură direct câștigătoare
0-1, Game Petkovic! Nemțoaica își face serviciul după un game extrem de echilibrat, care a durat nu mai puțin de 9 minute! Halep a avut o singură minge de break, irosită însă

Cele două jucătoare se află la încălzire, iar partida va începe în scurt timp. Andrea Petkovic va servi prima!

Fotoreporterul Gazetei Sporturilor, Raed Krishan, se află la turneul de la Paris și a fotografiat terenul 18 de la Roland Garros acolo unde va juca Simona Halep, în timpul meciului Stephens - Giorgi.

După ce a jucat două meciuri pe "Philippe Chatrier", Simona a fost repartizată pe terenul 18 din rațiuni organizatorice (Detalii AICI).