SPORTURI  »  TENIS  »  BIRMINGHAM

Simona Halep - Beatriz Haddad Maia 3-6, 6-2, 4-6. Ratăm o finală 100% românească istorică la Birmingham

Simona Halep // foto: Guliver/GettyImages +9   FOTO
Simona Halep // foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 iunie 2022 15:26 / Actualizat duminica, 19 iunie 2022 15:33

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a fost învinsă la mare luptă de brazilianca Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 32 WTA), scor 3-6, 6-2, 4-6.

• Dacă Simona Halep și Sorana Cîrstea se calificau în finala de la Birmingham, aveam prima finală feminină 100% românească pe iarbă din istorie.
  • În plus, ar fi fost abia a doua finală feminină 100% românească din istorie, indiferent de suprafață. Precedenta a fost în 1975, la South Orange, pe zgură, câștigată de Virginia Ruzici în fața Marianei Simionescu, scor 6-1, 6-1

Simona Halep a început tare meciul. A condus cu 2-0, dar nu s-a putut menține în avantaj, fiind egalată rapid. Halep a mai făcut un break, după un game complicat.

Simona Halep, emoții cu o accidentare în primul set cu Haddad Maia

În game-ul 5, la 2-2, Halep a avut probleme din cauza terenului, alunecând de două ori pe iarbă. Arbitra de scaun a venit să verifice dacă iarba este suficient de uscată pentru a se juca în condiții optime și pentru nu pune jucătoarele în pericol și a decis că jocul poate continua. După acest incident, Halep a jucat mai precaut, în timp ce Haddad Maia a forțat și a câștigat primul set cu 6-3.

Înainte de setul secund, Halep a cerut intervenția fizioterapeutului, acuzând probleme la coapsa piciorului drept, afectat de cele două căzături.

Simona Halep, serie excelentă în setul secund. Dar a fost insuficient per total

Halep a continuat jocul, iar starului setului secund a fost echilibrat. Fiecare jucătoarea a câștigat primele două game-uri în care a servit, dar de la 2-2 Simona s-a dezlănțuit. A câștigat 4 game-uri la rând, ultimele 3 fără să cedeze vreun punct. Halep a luat setul cu 6-2 și a trimis meciul în decisiv.

Aici, Halep a fost prima care a câștigat pe serviciul advers. La 2-1 a făcut break-ul, dar nu s-a putut distanța. Haddad Maia a început o serie foarte bună, iar de la 3-1 pentru Halep a dus scorul la 4-3 în favoarea ei. Brazilianca s-a dus iarăși 5-4 cu break, după un game lung și a închis la 6-4.

FINAL » Simona Halep - Beatriz Haddad Maia 3-6, 6-2, 4-6

Break Haddad Maia, 5-4. Adversara joacă extraordinar, cu lovituri lungi de dreapta, pe care Simona nu le poate întoarce. Alt break și servește pentru meci. A închis apoi fără probleme, 6-4.
BREAK HALEP 4-4. Simona nu o lasă să se distanțeze pe braziliancă și își recuperează rapid gameul.
Break Haddad Maia, 3-4: Brazilianca joacă excelent în aceste momente. A mai reușit un break și preia conducerea în set

Game Haddad Maia, 3-3:  Scorul este din nou egal. Haddad Maia își câștigă game-ul de serviciu

Break Haddad Maia, 2-3: Simona nu se poate desprinde. Haddad Maia a făcut rebreak și va servi pentru a egala

Break Halep, 3-1: La prima șansă, Halep face break-ul. Se distanțează de Haddad Maia și are prima șansă la victorie

Game Halep, 2-1: Simona continuă să joace foarte bine pe propriul serviciu. E din nou în avantaj

Game Haddad Maia, 1-1: Brazilianca întrerupe seria excelentă a Simonei Halep și egalează scorul

Game Halep, 1-0: Simona continuă forma bună. Ajutată de un serviciu excelent, Halep câștigă game-ul inaugural din setul decisiv

+5 FOTO

A început setul 3. Simona Halep servește prima

SET SIMONA HALEP: Halep mai face un break și închide setul. Simona a jucat perfect în acest final de set. A câștigat 4 game-uri la rând, dintre care 3 fără să cedeze vreun punct

Game Halep, 5-2: Simona joacă excelent în aceste momente. A câștigat rapid game-ul de serviciu și este la un game de trimite meciul în decisiv

Break Halep, 4-2: Simona face break-ul, Haddad Maia a jucat mai slab la serviciu, iar Simona Halep a profitat. A încheiat game-ul cu un punct spectaculos, câștigat grație unui voleu executat perfect

Game Halep, 3-2: Simona e din nou în față. Și-a câștigat game-ul de serviciu

Game Haddad Maia, 2-2: Scorul e din nou egal. Haddad Maia a condus cu 40-0, dar Simona a reușit să egaleze. Totuși, pe final de game, Haddad Maia a fost mai inspirată și a câștigat game-ul

Game Halep, 2-1: Simona preia din nou conducerea. Și-a câștigat game-ul de serviciu

Game Haddad Maia, 1-1: Beatriz a jucat foarte bine în acest game și a egalat rapid

Game Halep, 1-0: Simona începe bine setul secund, deși a acuzat probleme medicale în pauză. A servit excelent și a câștigat game-ul de serviciu

A început setul secund. Halep servește prima

Time-out medical: Simona Halep a cerut intervenția fizioterapeutului. Acuză dureri la coapsa dreaptă, acolo unde s-a accidentat după ce a a alunecat în game-ul 5

SET HADDAD MAIA, 3-6: Beatriz Haddad Maia și-a câștigat game-ul de serviciu și a luat primul set după 44 de minute

Break Haddad Maia, 3-5: Brazilianca mai face un break. Va servi pentru a câștiga setul

Game Haddad Maia, 3-4: Beatriz a continuat forma bună. A jucat excelent în acest game și preia conducerea pentru prima dată

Break Haddad Maia, 3-3: Brazilianca a revenit rapid. A forțat la retur și a făcut rapid break-ul

Break Halep, 3-2: După cel mai lung game din acest meci, în care a ratat două șanse de break, Simona mai câștigă o dată pe serviciul adversarei și e din nou la conducere. În acest game, Halep a avut probleme din cauza terenului, alunecând de două ori pe iarbă. Arbitra de scaun a venit să verifice dacă iarba este suficient de uscată pentru a se juca în condiții optime și pentru nu pune jucătoarele în pericol. Ulterior, a decis că jocul poate continua

Break Haddad Maia, 2-2: Scorul este egal. Haddad Maia a forțat la retur și face break-ul

Game Haddad Maia, 2-1: Beatriz își trece în cont primul game al său, grație unui serviciu agresiv, care i-a permis să controleze schimburile

Game Halep 2-0: Simona își consolidează break-ul, după un game dificil. Haddad Maia a avut o minge de break, dar Halep a reușit s-o anuleze și să câștige game-ul de serviciu

Break Halep, 1-0: Simona face break. A fost un game cu schimburi lungi, pe care Halep l-a jucat mai bine. A greșit mai puțin și a reușit să facă break

A început meciul. Haddad Maia servește prima

Beatriz Haddad Maia este o jucătoare în mare formă. Vine după titlul cucerit la Nottingham, tot pe iarbă. A fost primul trofeu din carieră. Datorită lui a urcat și pe cea mai bună poziție din CV, locul 32.

Simona Halep și Beatriz Haddad Maia s-au întâlnit de două ori în carieră. Sportiva din România s-a impus de fiecare dată, fără să cedeze set. A fost 7-5, 6-3 la Wimbledon 2017 și 6-2, 6-0 la Australian Open 2022.

Simona Halep și-a aflat prima adversară de la Bad Homburg » Nume importante prezente pe tablou

Ion Țiriac, proiect grandios pentru tenisul românesc: „Cumpăr un turneu de 500 de puncte și îl mut la București!”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”