SPORTURI  »  TENIS  »  BIRMINGHAM

Sorana Cîrstea - Shuai Zhang 6-4, 1-6, 6-7 (5) » Sorana, eliminată în semifinale la Birmingham

Sorana Cîrstea // foto: Guliver/gettyimages +4   FOTO
Sorana Cîrstea // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 iunie 2022 13:07 / Actualizat duminica, 19 iunie 2022 15:25

Sorana Cîrstea (31 de ani, locul 36 WTA) a fost eliminată de chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 54 WTA) în semifinalele turneului WTA250 de la Birmingham, scor 6-4, 1-6, 6-7 (5-7). Ultimul act, în care Zhang o va înfrunta pe Beatriz Haddad Maia, se va juca tot astăzi, după o pauză de odihnă pentru jucătoare.

Sorana Cîrstea a ratat șansa de a juca prima finală din carieră într-un turneu desfășurat pe iarbă. A câștigat primul set în semifinala cu Shuai Zhang, dar a cedat controlul partidei ulterior.

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4. Sorana a ridicat nivelul în acel moment și a reușit unicul break de până atunci, cu care și-a adjudecat setul.

Actul secund i-a aparținut în totalitate chinezoaicei, care a condus jocul și a câștigat 5 game-uri consecutive. Tresărirea de orgoliu a Soranei a venit la 0-5, când a reușit un break, pe care nu a putut să-l consolideze cu un game pe propriul serviciu.

Sorana Cîrstea, eliminată de Shuai Zhang la WTA Birmingham

Oricum, desfășurarea setului secund nu a afectat-o prea tare pe Sorana. În decisiv, jucătoarea din România a început ca „din tun”, cu break și game pe propriul serviciu.

Zhang a echilibrat jocul și a intrat în avantaj, 3-2, apoi adversarele au mers cap la cap până în tie-break, unde Zhang a avut nervii mai tari.

Deși Sorana a recuperat un handicap de 3 puncte, de la 1-4 la 4-4, a clacat ulterior. La 5-4 a comis o dublă greșeală, apoi a pierdut și următoarele două puncte și, implicit, partida.

Desfășurarea liveTEXT » Sorana Cîrstea - Shuai Zhang 6-4, 1-6, 6-7 (5-7)

Setul 3:

• Zhang câștigă tie-break-ul și intră în finală.
  • game Cîrstea, 6-6: Sorana trece peste momentele dificile din acest game și duce setul în tie-break!
  • game Zhang, 5-6: în ciuda unor duble greșeli, chinezoaica câștigă game-ul.
  • game Zhang, 4-5: Sorana, nevoită să câștige pe propriul serviciu pentru a rămâne în joc.
  • game Zhang, 3-4: fără break în ultimele 3 game-uri. Sorana are un game de recuperat.
  • break Zhang, 2-2: chinezoaica spulberă avantajul Soranei, care pierde pe propriul serviciu după ce a condus cu 30:0.
  • game Cîrstea, 2-0: Sorana începe extraordinar setul decisiv, cu break și apoi game alb pe propriul serviciu.

Setul 2:

• break Zhang, 1-6: jucătoarea din China închide setul cu break, 6-1, după ce Sorana reușise la rândul ei un break la 0-5. Avem set decisiv.
  • game Zhang, 0-4: Sorana nu găsește replică la loviturile adversarei, care se desprinde la 4 game-uri.
  • break Zhang, 0-1: chinezoaica începe setul secund cu break. Punctul final a fost adjudecat la capătul unui schimb superb!

• break Cîrstea, 6-4: Sorana reușește unicul break din setul inaugural, pe care-l închide după 37 de minute. A revenit de la 15:40 și a câștigat 4 puncte consecutive!
  • game Zhang, 4-4: Sorana are o șansă pentru a face primul break al meciului, dar clachează în momentul decisiv, cedându-i inițiativa adversarei.
  • game Cîrstea, 3-2: Sorana rezistă într-un game în care adversara i-a pus probleme. Românca a salvat o minge de break și a reintrat în avantaj.
  • game Zhang, 2-2: Shuai salvează două mingi de break și egalează la 2.
  • game Cîrstea, 2-1: game-uri rezolvate rapid, cu fiecare dintre jucătoare victorioasă pe propriul serviciu.
  • game Cîrstea, 1-0: Sorana începe meciul ideal, game la 0.

ora 13:07 - A început meciul, Sorana servește.

Simona Halep, declarații îngrijorătoare la Birmingham: „Nu m-am simțit prea bine pe teren”

Ion Țiriac, proiect grandios pentru tenisul românesc: „Cumpăr un turneu de 500 de puncte și îl mut la București!”