SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO // VIDEO Specialitatea casei! Halep o bate din nou pe Tsurenko, a doua oară în 7 zile, și e în „sferturi” la Dubai!

Simona Halep - Lesia Tsurenko // FOTO: Guliver/Getty Images +2   FOTO
Simona Halep - Lesia Tsurenko // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 februarie 2019 13:06

SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO // Simona Halep, 27 de ani, 2 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Dubai după victoria în minimum de seturi reușită în fața ucrainencei Lesia Tsurenko, 29 de ani, 23 WTA, scor 6-3, 7-5, după o oră și 21 de minute de joc.

• În sferturi, Simona Halep va juca joi împotriva învingătoarei din partida Belinda Bencic (45 WTA) - Aryna Sabalenka (9 WTA). Duelul e azi, de la 18:30.

La doar o săptămână de când s-au întâlnit în turul secund la Doha, Halep și Tsurenko s-au revăzut astăzi, însă o replică solidă a ucrainencei a întârziat să apară și de această dată.

Deși s-au reușit în total 6 break-uri pe durata primului set, patru dintre ele izbutite de Halep, problema învingătoarei din prima manșă nu s-a pus aproape deloc. Românca a fost tot timpul la conducere și a returnat foarte bine, chiar dacă în unele momente a fost trădată de propriul serviciu.

Serviciile celor două au oscilat și în secvența secundă, unde break-urile și răsturnările de situație au fost din nou abundente. Tsurenko a început mai bine setul secund, s-a distanțat la 2-0, dar Halep a revenit și a trecut în avantaj, 3-2.

La scorul de 4-4, Halep a făcut cel mai modest game al meciului, permițându-i ucrainencei să facă break. Replica româncei a fost însă una admirabilă: Simona nu s-a pierdut cu firea, a preîntâmpinat un decisiv pe care cu siguranță nu și l-ar fi dorit, și a egalat la 5.

Apoi, Halep a dominat și a câștigat cu multă autoritate următoarele două game-uri, tranșând partida în două seturi, 6-3, 7-5.

Simona Halep - Lesia Tsurenko 6-3, 7-5

Desfășurarea liveTEXT a meciului

7-5, Break Tsurenko: Ucraineanca cedează sub presiune, iar Halep închide meciul în minimum de seturi
6-5, Game Halep: Simona vrea să închidă cât mai repede meciul! Românca a făcut un game excelent pe propriul serviciu și trece în avantaj, Tsurenko urmând să servească pentru a rămâne în meci
5-5, Break Halep: Simona Halep nu se pierde cu firea și face un game deosebit de bun la retur, în care a lovit foarte solid de pe ambele părți ale terenului. Românca se impune la 15 pe serviciul ucrainencei și preîntâmpină un decisiv pe care nu și l-ar dori, având în vedere oboseala acumulată în ultima săptămână
4-5, Break Tsurenko: Probleme pentru Simona, care își pierde serviciul într-un game cu mare încărcătură din setul secund. Ucraineanca și-a asumat mai multe riscuri decât a făcut-o în tot meciul, reușind până la urmă break-ul. Tsurenko va servi imediat pentru a închide setul secund
4-4, Game Tsurenko: Ucraineanca își face serviciul la zero, fără emoții, și o egalează pe Simona. Halep a returnat modest și nu s-a apropiat deloc de serviciile lui Tsurenko
4-3, Game Halep: Game câștigat cu multă ușurință de Simona pe propriul serviciu. Românca trece în avantaj și e la doar două game-uri de victorie, mutând presiunea în terenul lui Tsurenko
3-3, Game Tsurenko: Ucraineanca trece cu bine peste cele trei game-uri pierdute la rând și reușește să egaleze la 3, după un game în care s-a aflat în control pe propriul serviciu. Tsurenko a variat, a jucat agresiv și a forțat-o pe Simona să greșească în două rânduri
3-2, Game Halep: Cu mult mai mult calm decât în startul setului, când a fost puțin precipitată, Simona începe să joace mult mai eficient. Halep a câștigat game-ul la zero, reușind al treilea său game consecutiv. E pentru prima oară la conducere în acest set, iar presiunea e acum pe ucraineancă
2-2, Break Halep: Simona forțează pe serviciul adversarei. Halep face un pas în față în teren, dictează ritmul punctelor și reușește să-și ia break-ul înapoi

1-2, Game Halep: Simona Halep rămâne aproape de Tsurenko și își face serviciul la 0, reducând din diferență
0-2, Game Tsurenko: Ucrainenaca reușește să confirme break-ul precedent și se distanțează în setul secund
0-1, Break Tsurenko: Total nespecific, Simona a comis 4 erori neforțate în aelași game, permițând-i adversarei să facă break în chiar primul game al setului secund
A început setul secund, cu Halep la serviciu

6-3, Break, Set Halep: Simona Halep încheie primul set, reușind să câștige din nou pe serviciul adversarei. Românca a fructificat cea de-a doua minge de set avută, după ce Tsurenko a trimis mult în out o lovitură de forehand

5-3, Break Tsurenko: Simona nu reușește să închidă setul la prima ocazie pe care a avut-o cu propriul serviciu. Halep a greșit în câteva rânduri, permițându-i ucrainencei să facă break-ul
5-2, Break Halep: Românca reușește un nou break și se distanțează decisiv în setul inaugural al partidei de la Dubai. Condusă cu 15-40, Halep nu a avut nimic de pierdut și a lovit de fiecare dată la limită, forțând-o pe Tsurenkă să greșească. Ucraineanca a încheiat game-ul cu o dublă greșeală
4-2, Game Halep: Simona confirmă break-ul din game-ul precedent. Halep a servit foarte bine, a variat jocul, venind inclusiv la fileu în două rânduri, și reușește să se distanțeze în primul set

3-2, Break Halep: Simona nu se lasă doborâtă psihic de risipirea avantajului creat în start și reușește un nou break. Românca a condus cu 40-0 și s-a impus până la urmă la 30, profitând de o eroare neforțată a jucătoarei din Ucraina
2-2, Break Tsurenko: Ucraineanca începe să-și asume mai multe riscuri și izbutește să-și ia break-ul înapoi. Condusă cu 30-40, Tsurenko nu i-a permis lui Halep să se desprindă, reușind break-ul după o înlănțuire de erori neforțate ale româncei
2-1, Break Halep: Românca a început să preia inițiativa meciului și reușește să facă break în al treilea game al partidei. E al doilea game la rând câștigat de Halep la 0, aceasta loving agresiv și împingând-o pe adversara sa mult în spatele liniei de fund.
1-1, Game Halep: Simona servește plasat și variat în primul game jucat pe propria servă, pe care și-l adjudecă fără pic de emoții, la 0
0-1, Game Tsurenko: Prim game câștigat cu ușurință de Tsurenko pe propriul serviciu, la 15. Ucraineanca a fost în control și a închis game-ul superb, cu o lovitură câștigătoare trimisă cu forehand-ul direct în colțul terenului

A început meciul! Tsurenko se află la serviciu!
Cele două jucătoare au ieșit la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp!
***

Vezi și: Adevăratul motiv al despărțirii Simonei Halep de Van Cleemput » „Nu i s-a părut o atitudine potrivită”