SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Sorana Cîrstea e în semifinale la Istanbul! » Victorie după o oră și 19 minute

Sorana Cîrstea luptă pentru calificarea în semifinale la Istanbul / Sursă foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 aprilie 2022 19:16 / Actualizat vineri, 22 aprilie 2022 23:41

Sorana Cîrstea (32 de ani, 24 WTA) e în semifinalele turneului de la Istanbul, unde e campioană en-titre. Ea a învins-o astăzi pe Julia Grabher (25 de ani, 194 WTA), scor 7-5, 6-1.

• Sorana o întâlnește în semifinale Veronika Kudermetova (29 WTA), care a trecut de  Anna Bondar (72 WTA), scor 7-6, 7-6
  • Semifinala Soranei Cîrstea se va juca sâmbătă, în jurul orei 17:00
  • Turneul WTA 250 de la Istanbul se desfășoară în perioada 18-24 aprilie

Sorana Cîrstea continuă forma bună de la Istanbul, reușind o victorie importantă în „sferturi”, la capătul unui meci care a durat o oră și 19 minute.

Cred că ea a jucat foarte bine azi. A început puternic și a durat până m-am obișnuit și până am găsit soluțiile. O felicit pentru cum a jucat. Sunt foarte fericită să fiu din nou în semifinale!
- Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, în semifinalele turneului de la Istanbul

Sorana a început greu meciul. A fost condusă cu 2-0 și 5-3, dar a reușit să revină spectaculos. De la 3-5, românca a jucat mult mai bine, a dominat schimburile și a câștigat 5 game-uri la rând, adjudecându-și setul cu 7-5.

Setul secund a fost la discreția Soranei. A început cu un break, iar de la 2-1 nu a mai cedat niciun game. Le-a câștigat pe următoarele 5, a luat setul cu 6-1 și e în semifinale.

VIDEO Rezumatul meciului Sorana Cîrstea - Arantxa Rus

VIDEO Emma Răducanu, în revenire de formă » S-a calificat în „sferturi” la Stuttgart, unde o așteaptă un duel-șoc!

VIDEO Bianca Andreescu, eliminată de la Stuttgart » A cedat în decisiv în fața uneia dintre cele mai bune jucătoare ale lumii

Rușii se simt lezați de interdicția primită la Wimbledon: „Încalcă drepturile omului! Djokovic are dreptate, e o decizie nebună”

VIDEO+FOTO Încă un fost jucător de top a spus adio tenisului » Bornele unei cariere remarcabile + 10 meciuri de neuitat

Revolta starurilor la Madrid, după ce Țiriac a vândut turneul: „Surprinzător și frustrant!” + românii, uitați de organizatori: „Sfârșitul unei ere”