SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

VIDEO Prima româncă eliminată de la Roma » A pierdut în fața numărului 27 WTA

Mihaela Buzărnescu FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 14 mai 2018 19:47

Mihaela Buzărnescu (30 de ani, 33 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului Premier 5 de la Roma, scor 3-6, 6-7, de Shuai Zhang (29 de ani, 27 WTA).

Primul set a fost dominat de chinezoaică, în ciuda unui procentaj slab al primului serviciu, 41 la sută. Buzărnescu și-a ridicat nivelul în actul secund. A preluat inițiativa, a trecut chiar și la conducere, cu un break avans. În tie-break lucrurile au fost fără echivoc. Zhang a servit precis și a închis meciul într-o oră și 40 de minute, scor 6-3, 7-6(2).

Mihaela Buzărnescu este la a 2-a înfrângere consecutivă, după cea din primul tur de la Madrid, împotriva Mariei Sharapova.

A fost a 3-a întâlnire directă între cele două, Zhang impunându-se de fiecare dată fără set pierdut. Chinezoaica va juca în turul următor împotriva Jelenei Ostapenko.

Vezi și: VIDEO + FOTO Simona Halep și-a aflat adversara de la Roma! Este jucătoarea care i-a administrat cea mai severă înfrângere din 2018