FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - ALBA IULIA 2-1

Braşovul a învins cu emoţii Alba Iulia » Chin cu happy-end

FC Brasov
FC Brasov

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 februarie 2010 00:00

"Stegarii" şi-au făcut singuri viaţa grea la primul meci din retur, dar au fost salvaţi de "bătrînul" Zaharia şi de "perla" Sburlea

Statistica dăunează grav concentrării. Asta au învăţat ieri braşovenii, care au intrat pe teren foarte relaxaţi, probabil gîndindu-se că ei, învinşi "acasă" doar de Dinamo în tur, nu se pot împiedica de o trupă ce nu luase nici măcar un punct în deplasare.
Vezi golul de 0-1 marcat de Călin Cristea!   (video)

"Mijlocul" Braşovului a tocat bine apărarea adversă, însă în plină dominaţie a gazdelor, Alba-Iulia s-a întins suficient de mult cît să apese pe "mute". Călin Cristea l-a observat pe Stelian Stancu prea preocupat de aspectul noului său echipament şi a reluat simplu centrarea lui Rădoi (29).
Vezi golul de 1-1 marcat de Dorel Zaharia!  (video)

Reacţia braşovenilor? Pac-pac! În doar două minute Zaharia i-a adus tensiunea la cote normale lui Viorel Moldovan, după ce a preluat perfect pasa lui Roman şi a şutat imparabil de la marginea careului. Iar băieţii în galben au dat drumul la numărătoarea inversă pentru golul doi. Roman (45, 56) şi Ilyeş (65) n-au găsit drumul spre 2-1 şi remiza părea să îngheţe, însă puştiul Sburlea a adus liniştea (85) după ce a reluat împiedicat centrarea lui Zaharia.
Vezi golul de 2-1 marcat de Sabrin Sburlea!  (video)

"Ştiam că nu e uşor să avem un ritm susţinut după o perioadă fără meciuri oficiale. Una peste alta, am făcut un meci bun şi merităm cele 3 puncte"
Viorel Moldovan, antrenor FC Braşov

"Chiar dacă jocul n-a mers aşa cum ne aşteptam, sînt 3 puncte care ne menţin în lupta pentru un loc de Europa League"
Sabrin Sburlea, atacant FC Braşov

Vujadinovici a ajuns la spital
Stoperul Nikola Vujadinovici s-a accidentat grav în minutul 44 al partidei de la Braşov, după o ciocnire cu goalkeeper-ul Cernea. Sîrbul a fost transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean Braşov unde i s-au acordat îngrijiri medicale.

- Dorel Zaharia, autorul primului gol al "stegarilor", împlineşte astăzi 32 de ani: "Mi-am făcut un cadou frumos de ziua mea cu această reuşită".
- Braşovenii l-au transferat pe atacantul macedonean Dusan Savici (24 de ani) pentru 6 luni, cu opţiune de prelungire pe încă 3 sezoane.
- Adrian Falub, antrenor Unirea: "Puteam pleca cu un punct de la Braşov, era echitabil un egal. Ar fi extraordinar pentru noi să batem Bistriţa etapa viitoare".

Citește și:
Gest sfidător făcut de jucătorii Craiovei la debutul în preliminariile Ligii Campionilor
Superliga
Gest sfidător făcut de jucătorii Craiovei la debutul în preliminariile Ligii Campionilor
Noul model Dacia a fost lansat oficial » Premieră: produs și lansat exclusiv în altă țară! Se va bate cu Hyundai și Peugeot pentru supremație
Noutati auto
Noul model Dacia a fost lansat oficial » Premieră: produs și lansat exclusiv în altă țară! Se va bate cu Hyundai și Peugeot pentru supremație
Le mai recunoști? Fostele prezentatoare ale știrilor sportive au atras toate privirile la evenimentul lui Cătălin Botezatu
Diverse
Le mai recunoști? Fostele prezentatoare ale știrilor sportive au atras toate privirile la evenimentul lui Cătălin Botezatu
În sfârșit, e gata! Cum arată „OZN”-ul de lângă Dunăre
Handbal
În sfârșit, e gata! Cum arată „OZN”-ul de lângă Dunăre
Proprietarii Militari Residence pregătesc un nou proiect cu 446 de apartamente în locul unei foste fabrici de construcții metalice
Profit.ro
Proprietarii Militari Residence pregătesc un nou proiect cu 446 de apartamente în locul unei foste fabrici de construcții metalice
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Fără milă » Cristiano Ronaldo, ținta meme-urilor după eliminarea Portugaliei de la Mondial

La 85 de ani, fostul șef al Federației se iubește cu o artistă de 32 de ani: „Sunt respectată, mă simt fericită”


Comentarii (7)
 •  22 Februarie 2010, 16:30

Bravo stegari. Se putea si mai simplu. Atentie la meciul cu Astra. Trebuie tratat cu incredere ca vom castiga si cu abnegatie si vom reusi sa invingem. Foarte bun pare Landauri. Viorele daca tot ai mai slabit, vizeaza-ti legitimatia si intra in atacul Steagului sa castigam mai usor meciurile. Forza Steagu

 •  21 Februarie 2010, 16:00

Hai Unirea

 •  21 Februarie 2010, 15:59

Important e sa batem vineri pe bistrita si revenim la normal. Toata lumea la stadion!! Pacat ca am pierdut cu brasovul dar asta e. Viata merge inainte. Doamne ajuta! Hai Unirea!!

Vezi toate comentariile (7)
Comentează