INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AJAX - INTER

Cristi Chivu, înaintea debutului în Ligă: „Șiretenia, mândria și furia”

Cristi Chivu debutează miercuri în Liga Campionilor, ca antrenor / Foto: Imago Images
Cristi Chivu debutează miercuri în Liga Campionilor, ca antrenor / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 16 septembrie 2025 07:50 / Actualizat marti, 16 septembrie 2025 11:51

Inter, echipa pregătită de Cristi Chivu, joacă miercuri seară, de la 22:00, împotriva lui Ajax pe ”Johan Cruyff Arena”. Meciul contând pentru prima etapă din grupa unică a Ligii Campionilor va fi liveTEXT pe GSP.RO.

Cristi Chivu debutează pe banca lui Inter în Liga Campionilor chiar împotriva echipei la care a jucat vreme de 4 ani, între 1999 și 2003. Împotriva lui Ajax, miercuri, are nevoie de un rezultat pozitiv pentru a contracara debutul modest din campionat, cu două înfrângeri consecutive în primele 3 etape.

Cristi Chivu, înainte de Ajax - Inter, debutul din Champions League: „Frumusețea fotbalului e că următorul meci vine imediat”

Inter a pierdut acasă în fața lui Udinese, scor 1-2, și în deplasare contra lui Juventus, 3-4, după ce a condus cu 3-2, iar Chivu consideră că duelul cu olandezii vine la momentul potrivit. „Frumusețea fotbalului e că următorul meci vine imediat și trebuie să ne îmbunătățim jocul după cele întâmplate sâmbătă.

Trebuie să găsim șiretenia, mândria și furia care vin din amărăciunea înfrângerii cu Juve. Această competiție este una pe care Inter vrea să o onoreze, ca în ultimii ani. Este mereu greu să joci în Amsterdam, dar trebuie să facem un meci mare”, a comentat tehnicianul român pentru postul Rai Radio 1.

Chivu crede că „trebuie să învățăm din înfrângeri și să înțelegem că, în anumite momente, trebuie să facem lucruri diferite față de ce suntem obișnuiți, fără să pierdem certitudinile. Această echipă știe să facă multe lucruri, dar trebuie să îmbunătățească gestionarea jocului”.

Pont pentru Cristi Chivu de la un fost fundaș din Serie A

Fost jucător la Cesena, Parma, Cagliari, Torino și Treviso, Lorenzo Minotti i-a servit lui Chivu un pont despre ce ar trebui să facă. Acesta crede că, cel puțin deocamdată, absolut necesar ar fi ca antrenorul român să strângă rândurile: „Inter trebuie să-și recapete compactitatea. A primit patru goluri de la Juventus și din această cauză.

Dacă atacă sus în teren, apărarea trebuie să se miște în sus, iar dacă decid să se apere jos, atacanții trebuie să facă front comun cu apărarea. Împotriva lui Juve n-au procedat așa și de aceea au primit acele goluri din afara careului”.

Citește și:
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Cârțu nu se aștepta ca Lucescu să-l lase în tribună cu Turcia: „Să știi că m-a surprins”
Nationala
Cârțu nu se aștepta ca Lucescu să-l lase în tribună cu Turcia: „Să știi că m-a surprins”
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Nationala
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Reacția Arynei Sabalenka când a gustat cel mai scump hot-dog din lume: „Oh, Doamne...” » Cât costă și ce conține
Tenis
Reacția Arynei Sabalenka când a gustat cel mai scump hot-dog din lume: „Oh, Doamne...” » Cât costă și ce conține
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează