FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CS MIOVENI 5-1

10 lucruri observate de reporterul GSP la FC Botoșani - CS Mioveni » Flori, lacrimi, aplauze și multe debuturi

Articol de - Publicat sambata, 20 mai 2023 20:27 / Actualizat sambata, 20 mai 2023 20:57

FC Botoșani a zdrobit-o pe CS Mioveni în ultimul meci din play-out în acest sezon de SuperLigă, scor 5-1. GSP vă prezintă mai multe detalii de la partida jucată în Moldova.

1. ALINA PEȘU (33 de ani) a debutat oficial ca arbitru în Liga 1. Până acum, Alina avea 284 de partide în calitate de "central", debutul fiind pe 28 octombrie 2008, la Viitorul Pucioasa - Muscelul Câmpulung (L3). De atunci a bifat meciuri în L2, L3, U17, U19, Liga 1 feminin, Cupa României.

Alina Peșu FOTOGRAFII sportpictures.eu

2. FLAVIUS STOICAN (46 de ani) s-a aflat la ultimul meci în calitate de antrenor principal la FC Botoșani. Acesta a condus echipa în 20 de meciuri, șapte victorii, șase rezultate de egalitate și șapte înfrângeri. A debutat la Botoșani pe 11 decembrie 2022 în meciul de 1-1 cu CFR Cluj.

3. NARCIS ILAȘ (16 ani) a bifat primele sale minute în prima ligă din România. Acesta a fost integralist la confruntarea cu CS Mioveni, primind nota 6 în Gazeta Sporturilor. Fundașul dreapta este un produs sută la sută al botoşănenilor, fiind deja convocat la loturile naționale ale României.

Avem un Davids în Liga 1 » A debutat la 16 ani și joacă purtând ochelari de vedere
FC Botoșani - CS Mioveni 5-1

4. MIHAI ROMAN (38 de ani) a jucat ultimul său meci în Liga 1, după 14 ani, 9 luni și 25 de zile de la debutul său. Se întâmplase pe 26 iulie 2008, în FC Brașov - Urziceni (1-0). În Liga 1 a jucat la Brașov, Rapid, FCSB și Botoșani. La Bucovina Rădăuți (L4 și L3), Cetatea Suceava (L2) și Toulouse (Franța).

Mihai Roman

5. EDUARD PAP (28 de ani) a evoluat pentru ultima dată în tricoul celor de la FC Botoșani. După șase sezoane și 150 de partide în toate competițiile, în 46 dintre acestea reușind să nu primească gol, portarul va apăra din vară la formația Gyor, din Ungaria. În conturile clubului patronat de Valeriu Iftime intră aproape o sută de mii de euro în urma acestui transfer.

6. SEBASTIAN MAILAT (25 de ani) a marcat din nou pentru Botoșani și a ajuns la cota 16 în actualul sezon. Este cel mai bun an din cariera mijlocașului cotat la 650.000 de euro de transfermarkt. Mailat mai are contract cu echipa moldavă până în vara anului viitor.

Sebastian Mailat

7. REMUS GUȚEA (16 ani) a reușit primul său gol în Liga 1 pentru Mioveni. Acesta a fost singurul gol al echipei sale, în cele nouă meciuri jucate în actualul sezon de play-out. În minutul 45, i-a driblat pe Ilas și pe Sadiku și a înscris cu un șut din careu. Guțea a bifat cel de-al cincilea meci în L1.

8. VALENTIN SIMA (25 de ani), portarul celor de la CS Mioveni, a avut un meci pe care nu-l va uita prea curând. A încasat patru goluri de la FC Botoșani și a fost schimbat cu Vlad Țăran. Sima a jucat în ultimele patru meciuri pentru argeșeni și a primit nouă goluri.

9. LAURENȚIU BUCUR (17 ani) a debutat și el oficial pe prima scenă fotbalistică a României. Portarul celor de la CS Mioveni a fost trimis pe teren în minutul 84, dar în cel de-al doilea minut de prelungiri a primit primul gol în Liga 1. Gol direct în corner, reușit de Eduard Florescu.

Laurențiu Bucur

10. RAREȘ PRISĂCARIU (7 ani) a dat lovitura de start a meciului în aplauzele celor peste o mie de spectatori prezenți la stadion. Rareș este câștigătorul ediției din acest an a emisiunii de talente „Românii au talent” de la Pro TV. Acesta a primit în cadrul show-ului suma de 120.000 de euro.

Rareș Prisăcariu

VIDEO Marius Croitoru regretă că a mers la Pitești! „N-a fost cea mai inspirată alegere a mea”

Alina Peșu debutează oficial la un meci din Liga 1! Povestea specială a arbitrei din Craiova: „Când eram mică jucam fotbal non-stop și spărgeam geamurile”
ARBITRAJ
E favorit să-i ia locul lui Flavius Stoican la FC Botoșani! Cuvinte de laudă pentru Valeriu Iftime: „Pentru ocazia asta o să rămân recunoscător toată viața!”