FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC ARGEȘ

Golul marcat de Alexandru Pop în Dinamo - FC Argeș +31   FOTO
Golul marcat de Alexandru Pop în Dinamo - FC Argeș

Articol de - Publicat luni, 29 mai 2023 21:09 / Actualizat luni, 29 mai 2023 21:41

Dinamo - FC Argeș. Trupa antrenată de Ovidiu Burcă are un avantaj uluitor contra piteștenilor: 6-1. În minutul 62!

După ce francezul Quentn Bena a deschis scorul și Gorka Larrucea a dus scorul la 2-0, golul 3 al „câinilor roșii” a venit după o neatenție a fotbaliștilor lui Bogdan Argeș Vintilă, dar și după o execuție de geniu a lui Alexandru Pop, atacantul trupei din „Ștefan cel Mare”.

Gol genial marcat de Alexandru Pop în Dinamo - FC Argeș

În minutul 28, jucătorii celor de la FC Argeș au pasat greșit balonul, la mijlocul terenului. Dinamoviștii au recuperat prin francezul Lamine Ghezali și au pornit pe contraatac.

Ajuns în postură de unu la unu cu portarul Micle, fostul fotbalist de la Saint Etienne a preferat să nu finalizeze tot el faza și i-a pasat balonul lui Alexandru Pop. Deși părea că dinamovistul nu poate finaliza acțiunea, întrucât balonul îi venise puțin în spate, Alexandru Pop a venit totuși cu un moment de sclipire.

Gol superb marcat de Alexandru Pop în Dinamo - FC Argeș
+27 FOTO

Tânărul vârf al lui Dinamo l-a învins pe portarul piteștenilor cu un lob superb, cu piciorul drept, de la aproximativ 11 metri. Micle a sprintat spre poartă, sperând că va împiedica totuși balonul să intre în plasă, dar fără succes.

Lamine Ghezali, golul sezonului în fotbalul românesc în Dinamo - FC Argeș

Cel mai frumos gol al serii a venit în minutul 41, cu puțin înainte de pauză, când Lamine Ghezali a dus scorul la 4-0.

Francezul a primit mingea la mijlocul terenului, a driblat doi adversari, a ajuns în postură de unu la unu cu portarul Micle și l-a lobat pe acesta superb, cu piciorul drept.

+2 FOTO

Același Lamine Ghezali s-a remarcat în minutul 61, când a dus scorul la un incredibil 6-1. Francezul i-a pasat lui Iulian Roșu în bandă, mijlocașul lui Dinamo i-a întors serviciul, iar jucătorul din Hexagon a scăpat de marcajul jucătorilor piteșteni și a sprintat spre poartă, învingându-l pe Micle cu un șut la colțul scurt.