FOTBAL  »  LIGA 2  »  BARAJ PROMOVARE

Reportaj Stadion arhiplin, arbitru de Liga 1 și goluri de Liga Campionilor » Toate au fost observate la un baraj de promovare în Liga a 2-a

Articol de - Publicat duminica, 04 iunie 2023 12:04 / Actualizat duminica, 04 iunie 2023 14:20

Gazeta a fost prezentă pe stadion la meciul tur al barajului de promovare în Liga a 2-a dintre Popești Leordeni și CS Tunari, scor 2-1 în favoarea gazdelor și detaliază modul în care s-a trăit această partidă de către fani, jucători și arbitri.

Pe micuțul stadion „Inter Gaz” din Popești Leordeni, echipa locală a înfruntat CS Tunari în manșa tur a barajului de promovare în Liga a 2-a. Partida s-a disputat sâmbătă, de la ora 18:00, iar fanii s-au îngrămădit în număr mare să vadă meciul.

CSM Alexandria câștigă după pauză meciul cu ACS Viitorul Dăești » 5 finale excepționale pentru promovarea în Liga 2
BARAJ PROMOVARE

Clubul gazdă a pus la dispoziție bilete gratis în limita capacității stadionului, însă cererea a fost prea mare, încât organizatorii au lăsat suporterii să intre și fără, mulți dintre ei asistând la partidă din picioare, de lângă gardul ce desparte tribunele de gazon. „Zona Vip” era și ea plină, singurul loc de pe stadion cu umbră, unde soarele care ardea puternic pe cer nu ajungea.

Două galerii tinere la barajul de promovare în Liga 2

Atmosfera a fost întreținută de cele două micuțe galerii ale echipelor. La Popești Leordeni în jur de 20 de copii cu vârstă cuprinsă între 10 și 14 ani „înarmați” cu fulare alb-roșii și cu tobe au cântat neîncetat din momentul primului fluier până când arbitrul a pus capăt partidei. Atunci, aceștia au sărbătorit cu jucătorii Popeștiului, intrând pe gazon și cântând alături de ei.

În cealaltă parte, fanii Tunariului erau mai „maturi”, galeria fiind alcătuită în mare proporție din adolescenți de 15-16 ani. Cu aceleași eșarfe alb-roșii, cele două cluburi având ambele aceleași culori simbolice, și cu un steag mare cu emblema echipei au încurajat și ei neîncetat trupa condusă de Gabi Manu.

Arbitrii de Liga 1

Cele două formații au avut parte de un arbitraj de cel mai înalt nivel. CCA l-a delegat pe Iulian Călin, arbitru aflat în lotul pentru Liga 1. Acesta i-a avut ca asistenți pe Florian Vișan și Daniel Vlase. Călin a condus bine meciul, fără a avea greșeli importante.

Goluri de Liga Campionilor

Partida a avut parte de 3 goluri de excepție, reușite cum rar se văd în Liga 1, mai degrabă în Liga Campionilor.

Gazdele de la Tunari au marcat primele în minutul 28, când extrema Trandafirescu a luat pe cont propriu o acțiune, a înaintat cu mingea până la 18 metri de poartă și a șutat violent cu stângul. Mingea a lovit transversala, a căzut pe linia porții, a sărit iar în transversală, apoi a intrat în poartă.

Golul egalizator a venit în minutul 37 după o execuție superbă a lui Claudiu Herea. Fostul jucător de la Rapid, Sepsi sau Metaloglobus a înscris cu un voleu de la 23 de metri, dintr-o minge așezată cu pieptul de un coleg.

Herea a șutat violet cu șiretul-exterior, catapultând mingea în poarta Popeștiului.

Ultimul gol al partidei a venit în prelungirile primei reprize. Trandafirescu a presat bine un adversar în flancul drept, i-a furat mingea, apoi a pasat în centru către Florian Niculae

Niculae a preluat pe piept cu spatele la poartă, a pivotat de lângă un adversar și a șutat din voleu din întoarcere. Mingea s-a dus lângă bară, în plasa laterală, fără șanse pentru portarul Tunariului.

Conducerea lui Dinamo are un obiectiv îndrăzneț după promovarea în Superligă: „Nu glumim! O să vedeți ce-o să fim într-un an”