FOTBAL  »  Superliga  »  TITLU

EXCLUSIV Ciprian Marica anunță probleme financiare la un colos din Superliga: „Clubul nu e pe roze” + Pe cine vede favorită la titlu: „La pas”

Ciprian Marica, la podcastul GSP „2 la 1”
Ciprian Marica, la podcastul GSP „2 la 1”

Articol de - Publicat joi, 10 iulie 2025 13:58 / Actualizat joi, 10 iulie 2025 16:44

Ciprian Marica, fostul mare atacant al naționalei României, a analizat lupta la titlu în Superliga, cu o zi înainte de startul noii ediții de campionat.

Acționarul Farului vede un duel în 3 la titlu, între FCSB, CFR Cluj și Universitatea Craiova. Însă e de părere că roș-albaștrii vor câștiga din nou campionatul, „la pas”. Ciprian Marica s-a declarat dezamăgit de Rapid și de campania de transferuri a echipei din Giulești.

România a trecut peste Ungaria » Luptă la baionetă pentru coeficient: CFR Cluj - Paksi, duel important + care e miza
COEFICIENT
România a trecut peste Ungaria » Luptă la baionetă pentru coeficient: CFR Cluj - Paksi, duel important + care e miza

Ciprian Marica, verdict clar: „FCSB câștigă la pas campionatul”

„FCSB va câștiga iar la pas campionatul acesta. Au bani cei de acolo, își permit să ia cei mai buni jucători. Cum să concurezi cu ei? Mă așteptam la mai mult din partea Rapidului. Mă așteptam să văd o ambiție mai mare a celor de la Rapid.

La Craiova, așteptările oltenilor sunt uriașe. Totuși, un trofeu se lasă mult așteptat. Cred că va fi greu, nu cred că se vor putea bate la campionat. Ei au ambiție, dar FCSB mi se pare net superioară tuturor echipelor, nu doar Craiovei”, a declarat Marica, pentru Gazeta Sporturilor.

25 de goluria marcat Ciprian Marica în tricoul naționalei României

Ciprian Marica: „La CFR Cluj sunt probleme financiare”

În dialog cu reporterul GSP, Ciprian Marica a transmis că la CFR Cluj sunt probleme financiare în acest moment.

La CFR Cluj înțeleg că sunt probleme din punct de vedere financiar. Înțeleg că nu sunt pe roze. Sincer, îl știu pe domnul Varga, știu cât e de ambițios și că își dorește mai mult.

A fost obișnuit cu mult și e greu să cobori ștacheta. Sunt oameni competenți acolo, Balaj, Petrescu, Mara, Bilașco. Oameni competenți, cu experiență la nivel de Liga 1. Și ei, și Craiova se vor bate la titlu, dar FCSB e favorită

- Ciprian Marica, fost atacant

Superliga începe vineri

Noul sezon din Superliga va începe vineri, cu meciul dintre Metaloglobus și U Cluj. Partida va avea loc de la ora 19:00. Apoi, de la 21:30, se va disputa FC Argeș - Rapid, al doilea meci al zilei.

Programul primei etape din Superliga:

Vineri, 11 iulie

  • 19:00: Metaloglobus - U Cluj

  • 21:30: FC Argeș -Rapid

Sâmbătă, 12 iulie

  • 18:30: UTA Arad - Universitatea Craiova

  • 21:30: FCSB - Hermannstadt

Duminică, 13 iulie

  • 18:30 Oțelul - Petrolul

  • 21:30 CFR Cluj - Unirea Slobozia

Luni, 14 iulie

  • 19:00 FC Botoșani - Farul

  • 21:30 Csikszereda -Dinamo

Citește și:
Gino Iorgulescu, anunțul momentului: „Facem campionat cu 12 echipe”
Superliga
Gino Iorgulescu, anunțul momentului: „Facem campionat cu 12 echipe”
„Sunt șocată” » Iubita româncă a lui Juan Bauza, prinsă în haosul din America de Sud. S-au bătut cu bestialitate: „Sunt criminali!”
Campionate
„Sunt șocată” » Iubita româncă a lui Juan Bauza, prinsă în haosul din America de Sud. S-au bătut cu bestialitate: „Sunt criminali!”
Îl vor pe Umit Akdag! Mercato de iarnă ar putea debuta cu un transfer spectaculos!
Stranieri
Îl vor pe Umit Akdag! Mercato de iarnă ar putea debuta cu un transfer spectaculos!
AEK Atena - Universitatea Craiova, pentru calificarea în primăvara Conference: probleme cu biletele în Grecia
Conference League
AEK Atena - Universitatea Craiova, pentru calificarea în primăvara Conference: probleme cu biletele în Grecia
ANUNȚ Nu toate trotinetele electrice și biciclete electrice trebuie asigurate obligatoriu RCA
Profit.ro
ANUNȚ Nu toate trotinetele electrice și biciclete electrice trebuie asigurate obligatoriu RCA
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (25)
tictictic
tictictic  •  11 Iulie 2025, 09:16
Postat de Sportfans pe 10 Iulie 2025, 16:16

Cfr.cluj are datorii de 30 de milioana? Față de cine? De patron! Deci are pierderi de 30 de milioane! Nu datorii! Înțeleg chiar că domnul Varga chiar nu își dorește recuperarea banilor deocamdată! De aceea are acum 30 de jucatori in lot Cfr.cluj? Căci au probleme finaciare? Domnul Marica-Prosop să își vadă de propria grădină ( Farul) care efectiv, are probleme sportive și financiare și după cum arată în prezent, este mai slabă decât Metaloglobus! Și hai să fim serioși...povestea cu titlul de anul trecut....hahaha..să v-o spună Ciolacu și Bărsan și Istvan!

Esti in eroare! Diferenta este ca Steaua (eu asa ii zic) are datorii catre finantatorul ei Gigi Becali de cca 12 mil de euro, pe cand datoriile CFR Cluj fata de Nelu Varga au ajuns la 32 mil euro. Mai mult, Gigi Becali tine clubul din averea lui personala (deci face ce vrea cu banii lui, poate sa-i si piarda, isi asuma), pe cand Nelu Varga baga la CFR banii altora, nu ai lui (deci e la randul lui dator catre niste societati "dubioase" de investitii, firme din paradisuri fiscale si chiar camatari locali). Asadar, Becali isi permite sa piarda bani (ca-s ai lui), Varga NU (ca nu-s ai lui)! Altfel, daca Gigi da ortul, in traditia machedoneasca intreaga avere ramane in familie, inclusiv clubul de fotbal, care va fi finantat in continuare; in schimb, daca aia care-l imprumuta acum pe Varga se retrag, CFR-ul se duce in cap in 6 luni! Cat despre sprijin politic, sa fim seriosi; Becali cred ca a fost si este cel mai urgisit patron de fotbal de catre influenta politica, spre deosebire de CFR care este sustinuta pe fata si de notorietate publica de influenta celui mai puternic actor subteran al politicii romanesti (cunoscut generic prin denumirea "Grupul de la Cluj"): Dincu, Rus, Oprea, Fota, Coldea, Dumbrava, serviciile de forta, magistrati, judecatori, procurori, sefi de Parchete, DNA, judecatori... Despre asta vorbim!

Glykon25
Glykon25  •  11 Iulie 2025, 01:53

Coane, mai intâi trebuie sa vorbesti de echipa la care tu esti actionar,apoi despre alti patroni si alte echipe.Farul sta pe roze? De ce l-a dat pe Basceanu din " frageda pruncie"?De ce Farul nu l-a tinut 1-2 sezoane sa se maturizeze,sa profite de el,plus sa-i creasca cota? De ce Hagi a ajuns sa vanda tineri la foc automat? Da tineri , mai ceva decât le dadeau domnitorii români Inaltei Porti ,devșirme-ul. Zi coane ,ptr ca esti actionar?Daca Rapid si Craiova n-au sanse sa ia titlul ,Farul la ce are sanse? Să mai supravietuiasca inca un sezon in Liga 1? Care este obiectivul echipei unde esti actionar?Salvarea de la retrogradare si ceva marunțiș din dividende dupa ati vandut toata cresa si gradinita?Mă mir ca Farul n-a ajuns sa-i vanda de la baby si mini -fotbal. PS.1.Conul Marica , un "mare analist " in materie de fotbal si femei.Precum l-au interesat si mereu a analizat mai mult femeile altor barbati ,la fel face si-n fotbal.Il intereseaza si analizeaza mai mult investitiile altor patroni decat investitiile proprii.Sincer ,il recomand la orice post TV pe Conul Cipri pe post de comentator la gagicareala si mingicareala.Alaturi de Serghei Mizil si Sumudica poate realiza un trio de succes la orice televiziune. 2.Daca vreo televiziune v-a pune in practica ideea acestui "trio" , astept banii pe drept de autor , o inregistrez la OSIM.

dandana
dandana  •  11 Iulie 2025, 01:20
Postat de Nae_4774 pe 10 Iulie 2025, 17:25

Prosoapele.

Erau alte timpuri. Dacă ar fi azi jucătorul acela, ar fi probabil pe 0. Vorbim de generați în care o gleznă fina făcea diferența, azi vorbim de echipe care își dau viața pe teren, și dai gol rar. Sa ne amintim cu cât băteam Feroe? Eu cred ca ce era pe vremuri generația de aur, nu este mare diferență față de ce este acuma. Uităm ca națională era în regres și cu Hagi?

Vezi toate comentariile (25)
Comentează