FOTO Ce autogol în preliminariile Campionatului Mondial: și-a învins propriul portar cu o execuție „superbă” de la 20 de metri

Articol de - Publicat duminica, 16 noiembrie 2025 14:52 / Actualizat duminica, 16 noiembrie 2025 15:05

Meciul Slovenia - Kosovo, pe lângă faptul că a oferit un rezultat surprinzător, 0-2, a oferit și un autogol cum rar s-a văzut. Autorul a fost Zan Karnicnik, fundașul slovenilor.

Zan Karnicnik, fundașul celor de la Celje, a marcat în proprie poartă cu o execuție „superbă” în minutul 64 al partidei și a stabilit scorul final.

FOTO. Autogol dintr-o execuție „superbă” la Slovenia - Kosovo 0-2

+15 FOTO

Slovenia ar fi putut spera în continuare la baraj cu o victorie în fața celor din Kosovo, dar s-a dovedit a fi o seară de coșmar pentru elevii lui Matjaz Kek. Kosovarii au deschis scorul în minutul 6 prin Asllani și au dominat prima repriză de pe stadionul Stozice din Ljubljana.

Repriza secundă a început cum nu se poate mai rău pentru sloveni. Stojanovic a luat două cartonașe galbene în 6 minute și a fost eliminat în minutul 53.

Peste doar 11 minute a venit autogol senzațional al lui Zan Karnicnik. Muslija a vrut să schimbe partea către extrema dreaptă a kosovarilor și a trimis o diagonală. Karnicnik a vrut să respingă balonul din voleu, dar și-a trimis mingea în proprie poartă de la aproximativ 20 de metri. Jan Oblak, goalkeeper-ul slovenilor, era mult ieșit din poartă și nu a putut face nimic la mingea trimisă de Karnicnik.

Slovenia a ratat calificarea la turneul care se va ține anul următor în SUA, Mexic și Canada. Ultimul meci al slovenilor în această campanie va fi împotriva Suediei, echipă care a ratat și ea calificarea la Campionatul Mondial.

În grupa B a preliminariilor Elveția a câștigat grupa în proporție de 99%. Elvețienii au 13 puncte și golaveraj +12, în timp ce kosovarii, cu care vor avea meci direct în ultima etapă, au 10 puncte și golaveraj +1. Kosovarii pot câștiga partida, dar pentru a urca pe primul loc trebuie să o facă la un scor de proporții majore, ceea ce este puțin probabil.

Citește și:
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
Campionate
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
„FCSB nu se refuză” » După 3 ani, „pofta” lui Gigi Becali dezvăluie de ce a refuzat Craiova și CFR, în detrimentul roș-albaștrilor
Superliga
„FCSB nu se refuză” » După 3 ani, „pofta” lui Gigi Becali dezvăluie de ce a refuzat Craiova și CFR, în detrimentul roș-albaștrilor
Simone Biles a lăsat gimnastica deoparte » Cum a apărut la un meci important din SUA
Gimnastica
Simone Biles a lăsat gimnastica deoparte » Cum a apărut la un meci important din SUA
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Superliga
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează