SPORTURI  »  HANDBAL  »  TROFEUL CARPAȚI

Lorena Ostase și momentul care lansează reprezentativa noastră spre Campionatul Mondial: „Băi, stați, noi suntem România!”

Lorena Ostase / FOTO: Imago +18   FOTO
Lorena Ostase / FOTO: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 19 noiembrie 2025 21:41 / Actualizat miercuri, 19 noiembrie 2025 22:49

Pivotul Lorena Ostase și interul stânga Sorina Grozav au prefațat Trofeul Carpați și Campionatul Mondial de handbal feminin. „Cea mai frumoasă perioadă a anului” începe joi, de la ora 17:30, cu duelul împotriva Austriei.

  • Reporterul Adrian Jitea și fotoreporterul Ionuț Iordache vor fi la Rotterdam alături de naționala României și vor transmite toate informațiile și imaginile care contează;
  • Campionatul Mondial se va disputa între 26 noiembrie și 14 decembrie 2025, în Olanda și Germania. România va disputa toate meciurile la Rotterdam.

Până să decoleze spre Rotterdam, handbalistele tricolore au trei dueluri interesante la Trofeul Carpați. România va juca joi cu Portugalia, sâmbătă cu Cehia și duminică împotriva Austriei, toate confruntările fiind programate de la ora 17:30. Meciurile vor fi liveTEXT pe GSP.ro și televizate pe Pro Arena.

Lorena Ostase este optimistă. Îi dă speranțe forma bună traversată de jucătoare la cluburile din „Liga Florilor”.

Lorena Ostase: „Echipa națională e altceva, uiți de orice durere! Cea mai frumoasă perioadă a anului”

„E cea mai frumoasă perioadă pentru noi, perioada unui Campionat European sau Mondial. Cel mai frumos moment din an! Mă bucur că Trofeul Carpați e la noi acasă. Mă bucur că Bistrița a devenit un etalon. De fiecare dată când am jucat aici, s-a văzut. E minunat să trăiești asta ca sportiv.

Cele 3 meciuri vor fi grele. Trebuie să continuăm ce am început. Suntem câteva jucătoare mai experimentate. E timpul să se vadă, oamenii să simtă că naționala poate să le aducă bucurie.

Noi ne-am pus acest obiectiv de mai mult timp. Cred că am început anul trecut, cu Europeanul. O să fiu foarte sinceră, nu eram la nivelul la care suntem acum. Jucătoarele române joacă și o fac foarte bine. Acum, acest Campionatul Mondial nu vine ca un test, ci ca o dorință colectivă să arătăm că putem. Să arătăm această față a naționalei de handbal.

Sper ca oamenii din Olanda și de lângă să vină la meciuri (detalii despre bilete). Anul trecut, la Debrecen, nu ne așteptam să avem atât de multă susținere, a fost impresionant!”, a spus Lorena Ostase la Tele21 Bistrița, în dialog cu jurnalistul Sărmăşan Mihai Lucian.

Momentul în care Norvegia ne conducea cu 5-6 goluri și noi am zis: „Băi, stai, noi suntem România!”. Putem să revenim. Pentru mine, acel moment a însemnat dorința și dragostea noastră ca sportive. De aici înainte trebuie să o facem și mai bine, tot mai bine! Trebuie să fim cu capul pe umeri, să jucăm cu dezinvoltură și să ne bucurăm de acest handbal frumos

O să spun un mic secret. Să joci multe meciuri la club reprezintă o bucurie, da, așa este. Dar când ajungi la echipa națională e o altfel de energie. Echipa națională e echipa națională! E cea mai frumoasă perioadă. Când vii aici simți că nu te mai doare nimic, uiți de oboseală. E ceva mai mult! Când nu mai poți, mai poți puțin aici.

- Lorena Ostase

Sorina Grozav: „S-au aliniat planetele pentru noi!”

„Avem trei teste care o să ne ajute să realizăm la ce mai avem de lucrat. E un timp foarte scurt, dar ne vom pregăti, vom da totul pentru a ajunge în formă maximă la Campionatul Mondial. Avem un grup foarte frumos, cred că puterea grupului va ieși la suprafață și vom juca un handbal foarte frumos.

Ne dorim foarte mult să ajungem cât mai sus. Doar noi știm câte dureri și supărări avem. În viața fiecărui sportiv vine și o perioadă în care nu îi ies lucrurile. Acum, pare că s-au aliniat planetele pentru noi. Suntem fete cu capul pe umeri și știm ce trebuie să facem”, a transmis și Sorina Grozav

Bilete pentru partidele de la Bistrița, din cadrul Trofeului Carpați, încă sunt disponibile pe site-ul Eventim.

Lotul României pentru „Trofeul Carpați”

Sonia Seraficeanu și Oana Bors / România - Serbia la Euro 2024, handbal feminin // Photos © EHF/kolektiff
Bianca Curmenț
Elena Șerban
Iulia Dumanska
Sonia Vasiliu
+13 FOTO
  • Portari: Iulia Dumanska (Minaur), Bianca Curmenț (Corona Brașov), Elena Șerban (Dunărea Brăila)
  • Extreme dreapta: Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița), Mihaela Mihai (CSM București)
  • Inter dreapta: Alicia Gogîrlă (SCM Craiova)
  • Coordonatori: Rebeca Necula (Rm. Vâlcea), Alisia Boiciuc (Corona Brașov), Andreea Popa (Dunărea Brăila), Elena Roșu (Dunărea Brăila), Cristina Laslo (Gloria Bistrița)
  • Pivoți: Lorena Ostase (Gloria Bistrița), Sonia Vasiliu (Slatina), Asma Elghaoui (Rm. Vâlcea)
  • Interi stânga: Sorina Grozav (Corona Brașov), Maryia Skrobic (Rapid)
  • Extreme stânga: Gabriela Dumitrașcu (Corona Brașov), Eva Kerekes (Gloria Bistrița)

Programul României la Campionatul Mondial:

  • 27 noiembrie, ora 19:00 » România - Croația
  • 29 noiembrie, ora 19:00 » România - Japonia
  • 1 decembrie, ora 21:30 » Danemarca - România
Citește și:
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Box
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Superliga
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Campionate
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Bogdan Vătăjelu a rămas liber de contract și se îndreaptă spre Superligă
Superliga
Bogdan Vătăjelu a rămas liber de contract și se îndreaptă spre Superligă
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (1)
CSRAPID1923
CSRAPID1923  •  20 Noiembrie 2025, 11:58

Bună ziua. Încă o fostă rapidistă face furori în plan sportiv la echipa națională dar mai ales la altă echipă. Domnule Bogdan Vasiliu ca șef al secției de handbal feminin a Rapidului, ce părere aveți? Dumneavoastră ați afirmat că acum construiți echipa, alții în același timp cu au câștigă titluri, campionate. Nu vă aduc aminte că ați renunțat la un antrenor, mă refer la Carlos Viver Arza, care a adus titlul în Giulești după 20 de ani. Vă întreb doar ce planuri reale pentru club aveți? Cele personale nu sunt de competența mea, suporterul rapidist. Și viața merge înainte! Cu Respect, Danci Dragoș.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează