Articol de Alexandru Tomuțiu, Alexandru Stanciu - Publicat miercuri, 10 decembrie 2025 00:01 / Actualizat miercuri, 10 decembrie 2025 00:21
S-au terminat cele 9 meciuri de marți din runda cu numărul 6 a grupei unice din Liga Campionilor. Barcelona a reușit o „remontada” spectaculoasă, 2-1 cu Frankfurt, în timp ce Tottenham, fără Drăgușin, a făcut scorul serii, 3-0 cu Slavia Praga.
Kairat Almaty, la prima participare în Liga Campionilor, a fost la un pas să scoată un punct mare cu Olympiakos. Singurul gol a venit în minutul 73, fiind înscris de Gelson Martins. Pe final, grecii au ratat mai multe ocazii monumentale.
Bayern Munchen a suferit în meciul în care a învins-o pe Sporting cu 3-1. Lusitanii au condus cu 1-0, după autogolul lui Kimmich, venit în minutul 54, însă Gnabry, Karl și Tah au adus victoria gazdelor.
Dennis Man nu a salvat-o pe PSV cu Atletico Madrid
Cu Dennis Man pe banca de rezerve, PSV a început meciul perfect. Til a deschis scorul încă din minutul 10. Totuși, echipa lui Diego Simeone și-a arătat clasa, iar în minutul 56 conducea deja cu 3-1.
Trei minute mai târziu, Man a intrat la gazde, însă nu a reușit să facă ca PSV să obțină un egal. Pepi a readus speranțele în minutul 85, însă nu a fost suficient. 3-2 pentru Atletico după ultimul fluier al „centralului”.
Interul lui Cristi Chivu a pierdut iar pe final
Din păcate pentru Cristi Chivu, Inter a suferit a doua înfrângere la rând în Ligă, după eșecul cu Atletico din runda trecută (1-2). Ambele înfrângeri au venit în minutele de final. Cu Liverpool, maghiarul Szoboszlai a înscris singurul gol al meciului în minutul 88, din penalty.
Chelsea a condus-o pe Atalanta la pauza meciului, însă italienii au fost mai buni în actul secund și au întors scorul prin golurile lui Scamacca și De Ketelaere.
Barcelona, scoasă de „dubla” lui Kounde
Barcelona lui Flick a fost nevoită să sufere pentru o victorie pe teren propriu împotriva lui Frankfurt. La pauză, nemții conduceau cu 1-0, însă Kounde a reușit o „dublă” de senzație în debutul reprizei secunde, stabilind și scorul final (2-1).
Monaco a obținut o victorie cu scorul de 1-0 în fața vedetelor lui Galatasaray, singurul gol fiind marcat de Balogun în minutul 68. Cea mai categorică victorie a fost a lui Tottenham, un 3-0 sec împotriva cehilor de la Slavia Praga.
Clasamentul grupei unice din Liga Campionilor
FINAL » Inter - Liverpool 0-1
Click AICI pentru statistici!
A marcat: Szoboszlai (88, pen.)
FINAL » PSV - Atletico Madrid 2-3
Click AICI pentru statistici!
Au marcat: Til (10), Pepi (83) / J. Alvarez (37), Hancko (52), Sorloth (56)
FINAL » Barcelona - Frankfurt 2-1
Click AICI pentru statistici!
Au marcat: Kounde (50, 53) / Knauff (21)
FINAL » Atalanta - Chelsea 2-1
Click AICI pentru statistici!
Au marcat: Scamacca (55), De Ketelaere (83) / Joao Pedro (26)
FINAL » Monaco - Galatasaray 1-0
Click AICI pentru statistici!
A marcat: Balogun (68)
FINAL » Royale Union SG - Marseille 2-3
Click AICI pentru statistici!
A marcat: Khalaili (5, 71) / Paixao (15), Greenwood (41, 58)
FINAL » Tottenham - Slavia Praga 3-0
Click AICI pentru statistici!
A marcat: D. Zima (26, autogol), Kudus (50), Simons (79, pen.)
FINAL » Bayern Munchen - Sporting 3-1
Click AICI pentru statistici!
Au marcat: Gnabry (65), Karl (69), Tah (76) / Kimmich (54, autogol)
FINAL » Kairat Almaty - Olympiakos 0-1
Click AICI pentru statistici!
A marcat: Martins (73)