Articol de Daniel Scorpie - Publicat marti, 09 decembrie 2025 15:30 / Actualizat marti, 09 decembrie 2025 19:38
Cristi Chivu (45 de ani), antrenorul lui Inter, a fost protagonistul ultimului număr al revistei „The UCL Show”, printr-un interviu în care a vorbit despre ceea ce înseamnă clubul nerazzurro Inter pentru el, despre amintirile legate de Liga Campionilor cucerită în 2009-2010 și accidentul de dinainte cu câteva luni, care i-a schimbat masiv viața.
Cu câteva zile înaintea partidei din etapa a 6-a a Champions League, programată diseară pe „Giuseppe Meazza” de la ora 22:00 contra lui Liverpool (livext pe GSP.ro și în direct la Digi Sport 1 și Prima Sport 1), Chivu a acordat un interviu pentru „The UCL Show”, discutând despre ambițiile personale și ceea ce-și propune să realizeze ca antrenor.
După ce a ajuns de două ori în finala Ligii Campionilor în ultimele trei ediții, Inter luptă sub comanda antrenorului român pentru calificarea directă în faza optimilor de finală.
Chivu: „Nu mai am ego, poate că l-am pierdut în ziua în care m-am lovit la cap. Mă gândesc mereu la fericirea celorlalți”
„Te îndrăgostești imediat de Inter, te îndrăgostești de istoria sa. Am petrecut mulți ani la această echipă, ca jucător și antrenor, începându-mi cariera de tehnician aici, la academia clubului, unde am lucrat timp de șase ani. Acum am o mare responsabilitate ca antrenor al primei echipe”.

Discuția s-a canalizat apoi spre amintirile legate de victoria din Liga Campionilor 2009-2010: „Trecuseră 43 de ani (n.r- de fapt, 45) de când Inter nu mai câștigase trofeul. A fost minunat pentru că am câștigat Tripla, dar nu trebuie să ne mulțumim doar cu asta.
Încercăm să construim ceva important, pentru că în această echipă sunt acum oameni extraordinari ce au nevoie de sprijin, încredere și respect de sine pentru a realiza ceva important”.
Vorbind despre ambițiile personale, Chivu a mărturisit că „nu mă gândesc niciodată la ceea ce aș putea câștiga eu. Sunt o persoană care se gândește mereu la fericirea celorlalți. Nu mai am ego, poate că l-am pierdut în ziua în care m-am lovit la cap”.
Cristi Chivu: „În acea zi, am băut cafea cu moartea... Dar acum sunt mai rezistent, poate, atât fizic, cât și mental”
Referindu-se la ciocnirea teribilă cu Sergio Pellissier în meciul cu Chievo, pe 6 ianuarie 2010. „În acea zi, am băut cafea cu moartea... Dar acum sunt mai rezistent, poate, pentru că am trecut prin momente dificile, atât fizic, cât și mental. A doua mea viață este cea a unei alte persoane, mai bună decât cea de dinainte”.

Antrenorul lui Inter a dezvăluit și cum își gestionează Chivu echipa pe teren: „N-am vrut niciodată să dau peste cap lucrurile, n-am vrut niciodată să pierd ceea ce clubul a făcut bine de-a lungul anilor.
Am vrut să adaug ceva și continui să fac asta. Obiectivul este întinerirea echipei, dar obiectivul clubului e să pună întotdeauna acel ceva în plus care-ți va permite să scrii un nou capitol în istoria Interului”.