SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2026

REZUMAT VIDEO A treia semifinală de Grand Slam pentru numărul 6 WTA, care își domină copios compatrioatele: 14-1 în meciurile recente!

Amanda Anisimova și Jessica Pegula la Australian Open 2026 Foto: Guliver/GettyImages
Amanda Anisimova și Jessica Pegula la Australian Open 2026 Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat miercuri, 28 ianuarie 2026, 15:25 / Actualizat miercuri, 28 ianuarie 2026 15:25

Jessica Pegula (31 de ani, locul 6 mondial) s-a calificat în semifinalele de la Australian Open după victoria cu 6-2, 7-6 (1) asupra compatrioatei Amanda Anisimova (24 de ani, numărul 4 WTA), urmând să o înfrunte pe Elena Rybakina pentru un loc în ultimul act.

Două dueluri consecutive contra unor compatrioate, întâi Madison Keys, campioana en-titre, apoi Amanda Anisimova, și Jessica Pegula și-a luat bilet pentru a treia semifinală majoră a carierei. De data aceasta, la Australian Open, unde avansează în premieră între primele patru.

Precedentele fuseseră, ambele, la US Open, în 2024, când a și atins finala, și anul trecut.

Pegula și-a etalat jocul extrem de curat, cu lovituri precise, în contrast cu evoluția mercurială a adversarei sale. Primul set a curs fără zgârieturi pentru favorita 6, în al doilea însă Anisimova a avut șanse. Nu le-a valorificat, incapabilă să arate cel mai bun joc al ei, nici la serviciu, nici din spatele terenului. În schimb, a arătat frustrare, semne de neputință.

A avut break pentru 5-3, dar a cedat imediat avantajul. După câteva game-uri fără ca ambele să-și țină serviciul, Jessica s-a impus în tie-break.

Rezumatul meciului Jessica Pegula - Amanda Anisimova

Pentru jucătoarea în vârstă de 31 de ani, care mai fusese în „sferturi” la Melbourne între 2021 și 2023, să se înfrunte cu compatrioate îi aduce mult succes: a câștigat 14 din ultimele 15 meciuri jucate. „Da, accept”, a spus ea zâmbind când i s-a comunicat această statistică remarcabilă. „Am dreptul să mă laud. E ceva de care trebuie să fiu mândră, mai ales în fața fetelor mai tinere. E ca și cum aș spune:«Hei, încă nu sunteți acolo, mai aveți un pic»”, a adăugat ea.

Până să împlinească 30 de ani, ea a disputat șase sferturi de finală în turnee de Grand Slam, toate pierdute.

Jessica Pegula: „Cred că am devenit o jucătoare mai bună”

„Când mă gândesc la alte meciuri din sferturile de finală pe care le-am pierdut, simt că nu știu dacă eram cu adevărat concentrată mental”, a spus ea în conferința de presă. „Cred că eram fericită că ajunsesem acolo și apoi cred că mi-am pus prea multă presiune pentru a ajunge în meciul următor”, a continuat.

Dar cred că am devenit o jucătoare mai bună, care știe mai bine cum să se comporte în această situație. Cred că am mai multe instrumente la dispoziție. Când simți că ai mai multe instrumente la dispoziție când ești pe teren și lucrurile nu merg prea bine, asta îți dă multă încredere”, a elaborat Jessica.

„Când simți că ești neputincios, așa cum m-am simțit în unele dintre sferturile de finală pe care le-am pierdut anterior, este frustrant, pentru că simți că nu poți face nimic pentru a întoarce meciul. Pur și simplu concurezi și speri că ceva se va schimba. În unele dintre acele meciuri, am simțit că nu am fost cea mai bună jucătoare pe tot parcursul meciului. Sunt mândră de mine, de felul în care am reușit să mă îmbunătățesc în mod constant”, a încheiat ea.

A treia semifinală de Grand Slam pentru numărul 6 WTA, care își domină copios compatrioatele: 14-1 în meciurile recente!
Jessica Pegula în acțiune la Australian Open 2026 Foto: Guliver/GettyImages

Ciocnire cu Elena Rybakina în semifinale

Adversară în semifinale îi va fi Elena Rybakina (26 de ani, locul 5 WTA), cea care a eliminat-o pe Iga Swiatek (24 de ani, numărul 2 mondial) în sferturile de finală. Cele două s-au întâlnit de 6 ori până acum, bilanțul fiind echilibrat, 3-3.

Va fi dificil. Când cineva servește așa cum o face ea, va fi mereu acolo, în meci. Și nu doar serviciul, ci și returul. Are un joc complet, un joc de forță. Ne-am întâlnit recent la Turneul Campioanelor”, a rememorat Pegula, învinsă atunci cu 4-6, 6-4, 6-3. „O să mă uit din nou la acel meci, să văd dacă pot schimba ceva. Dar, da, încă o adversară de forță, e ceva obișnuit în ziua de azi”, a încheiat ea.

Citește și:
Victor Angelescu, rugat în direct la TV: „Ștergeți imaginea asta cu Talisson! Este o poză nepotrivită”
Superliga
Victor Angelescu, rugat în direct la TV: „Ștergeți imaginea asta cu Talisson! Este o poză nepotrivită”
Surpriza uriașă din Alanya: ce am găsit acasă la Ianis Hagi » „Prințul” captiv în raiul pensionarilor
Stranieri
Surpriza uriașă din Alanya: ce am găsit acasă la Ianis Hagi » „Prințul” captiv în raiul pensionarilor
Droguri în microbuzul cu suporterii lui PAOK » Șoferul, sub influența substanțelor interzise
Campionate
Droguri în microbuzul cu suporterii lui PAOK » Șoferul, sub influența substanțelor interzise
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează