Articol de Alexandru Tomuțiu - Publicat vineri, 08 mai 2026 23:31 / Actualizat vineri, 08 mai 2026 23:35
CFR Cluj - Craiova 0-0. Filipe Coelho, antrenorul oltenilor, a tras concluziile la finalul meciului din Gruia.
Filipe Coelho consideră că starea gazonului din Gruia a afectat serios jocul echipei sale. Le promite suporterilor că Universitatea Craiova va da totul în cele două etape rămase, dar și în finala Cupei, cu U Cluj, care se va disputa miercuri.
Filipe Coelho, după CFR Cluj - Craiova: „Nu am jucat ofensiv așa cum ne-am fi așteptat”
„Este un punct în plus, este important. A fost un meci greu, mai ales în repriza a doua. Am încercat să le luăm pe toate 3, dar suntem mulțumiți și cu unul. Nu căutăm scuze, am vorbit și înainte de meci despre teren, jucătorii riscă accidentări, este foarte greu să joci.
Nu era ușor să plimbăm mingea. Nu am jucat ofensiv așa cum ne-am fi așteptat, dar am avut un adversar foarte bun și ei își doreau victoria. A ieșit un meci tare, iar pentru noi este un punct în plus.
Cred că am controlat jocul fără minge. Acum trebuie să uităm de campionat, am jucat deja foarte multe meciuri și trebuie să vedem care este situația medicală a jucătorilor. Am muncit ca să ajungem în finala Cupei, trebuie să ne bucurăm de acest moment, apoi revenim la campionat.
Trebuie întotdeauna să ne îmbunătățim nivelul de joc. Vom vedea la final pe ce loc vom fi. Luptăm pentru puncte, alte detalii nu sunt importante, luăm meciurile pe rând și dăm tot ce putem. Asta putem să promitem: că o să dăm tot ce putem”, a spus Filipe Coelho, la Prima Sport.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.