FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CSC DUMBRĂVIȚA - RAPID

FOTO Decizie de neînțeles în Dumbrăvița - Rapid » Divizionara secundă nu a primit un penalty clar și a luat gol imediat! Giuleștenii recunosc: „A fost, vreți să vă mint?!”

Dussaut îi prinde piciorul drept lui Martinov, care este astfel doborât // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat marti, 18 octombrie 2022 19:33 / Actualizat marti, 18 octombrie 2022 20:29

CSC Dumbrăvița ar fi trebuit să primească penalty în minutul 50 al meciului din grupele Cupei României cu Rapid. În acel moment, scorul era 1-1. La două minute distanță, giuleștenii au mai punctat o dată și au trecut în avantaj.

Divizionara secundă din Timiș s-a descurcat excelent în prima parte a meciului din Giulești. A deschis scorul, a amenințat poarta lui Drăghia în alte câteva rânduri, iar în minutul 50 a cerut penalty la un duel între Alexandru Martinov și Damien Dussaut.

Grupele pentru Euro 2023 s-au tras la București » Debutăm cu un meci de foc în Ghencea cu Spania! Cum arată grupa României U21
TRAGERE LA SORȚI

Fază de penalty în CSC Dumbrăvița - Rapid

Lansat cu o pasă filtrantă, Martinov a fost doborât în careul Rapidului de Dussaut. Fundașul dreapta al alb-vișiniilor a căzut peste piciorul drept al adversarului - fault clar - dar „centralul” Cristian Moldoveanu, plasat la doar câțiva metri de locul infracțiunii, nu a fluierat!

Nici arbitrul asistent de pe acea parte, Cosmin Bojan, nu a intervenit. Acest meci nu a beneficiat de sistemul de video-arbitraj. În prima etapă a grupelor, doar duelurile între formații de Liga 1 au VAR.

La doar două minute distanță, Rapid a înscris golul 2, cu care a intrat pentru prima dată în avantaj. Alexandru Ioniță a centrat din lovitură liberă, Alexandru Albu a reluat cu capul și a reușit astfel „dubla”.

După meci, Alexandru Albu a fost sincer la „Digi Sport Special” în momentul în care a fost întrebat dacă Dumbrăvița trebuia să primească penalty: „Da, a fost! Trebuia să fie penalty. Recunosc, vreți să vă mint?! A fost fault”.