FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CUPA ROMÂNIEI

Show de zile mari la un meci de Cupa României » Victorie cu 5-4 după ce în minutul 60 scorul era de 0-4!

Articol de - Publicat miercuri, 15 iulie 2015 22:56

Face ce face Unirea Izvoarele şi iar reuşeşte să apară în prim-planul fotbalului românesc. Echipa din judeţul Giurgiu al cărei antrenor a devenit “vedetă” negativă peste noapte după ce a lovit un arbitru s-a remarcat din nou. De această dată în sens pozitiv, şi tot în Cupa României, în faza naţională.

Izvoarele a reuşit să învingă cu scorul de 5-4, după prelungiri, formaţia de ligă a treia ACS Urban Titu. Asta după ce în minutul 63 scorul era 0-4!

Oaspeţii din Titu au început mai bine meciul, Daniel Neguţ învingîndu-l pe Răzvan Ciodar cu un şut superb din interiorul careului după o gafă a lui Ene. Fotbalul a fost sărac la Izvoarele în prima repriză, jucătorii avînd un adversar în plus: căldura. Dar, după pauză, jucătorii formaţiei dîmboviţene erau siguri că vor decide meciul încă din startul actului secund. Ivaşcu (49), Rădescu (52) şi Neguţ (58) au pedepsit apărarea visătoare a Unirii.

Avantajul de patru goluri s-a dovedit însă insuficient. Noul antrenor al Unirii Izvoarele, Dorian Gârlea, l-a aruncat în luptă pe Gabriel Rădulescu. Acesta avea să schimbe soarta meciului. În minutul 63 Rădulescu înscrie ceea ce părea a fi golul de onoare al giurgiuvenilor. Unirea primeşte două penaltyuri într-un interval de două minute (67 şi 69) pe care le transformă, iar lucrurile se complică pentru Titu.

Cu mulţi jucători fără experienţă şi prăbuşiţi fizic, dîmboviţenii sînt egalaţi la 4 în minutul 86 atunci cînd Ginel Asan lansat în adîncime de Rădulescu reia fără probleme în plasă! Dumitru Preoteasa dă lovitura în minutul 98, calificînd-o pe Unirea în faza a doua a competiţiei.

Revenirea giurgiuvenilor a semănat cu isprava reuşită de Foresta Fălticeni în urmă cu 15 ani. Bucovinenii, antrenaţi atunci de Marin Barbu, învingeau  Dinamo cu 5-4 după ce în minutul 60 scorul era 4-0 în favoarea „cîinilor”.

"O să fie petrecere la Izvoarele în noaptea asta. Bem şi noi cîte o bere. Cred că merităm. Ce adversar îmi doresc? Vreau să picăm cu Rapid"
Marian Stan, Unirea Izvoarele

Pînă la următorul adversar din primele două ligii, Izvoarele trebuie să mai treacă măcar două tururi. Giurgiuvenii vor întîlni cel mai probabil o nouă reprezentantă a Ligii a III-a, meciul urmînd să aibă loc tot pe teren propriu miercuri, 29 iulie, de la ora 17:30.

Unirea Izvoarele – ACS Urban Titu 5-4

Au marcat: G. Rădulescu 63, Pârvu 67, 69 (ambele din penalty), Asan 86, D. Preoteasa 98 / D. Neguţ 15, 58, Ivaşcu 49, Rădescu 52

UNIREA IZVOARELE: Ciodar – Ciauşu (95 D. Călin), Ene (55 V. Ciobanu), M. Roşu (32 Neamţu), Mihalache – M. Stan, C. Lascarache, Laudă (58 G. Rădulescu), D. Preoteasa – V. Pârvu – Asan (cpt.). Antrenor: Dorian GÂRLEA

ACS URBAN TITU: Mihai – Stoica, Vlad, Tuţă (87 Fieraru), Minescu – Dicu, Dumitrache (70 Şerbănescu), Enache (46 Voicu), Rădescu – Ivaşcu (cpt.), Neguţ. Antrenor: Sabin CIUREA.