FOTBAL  »  Superliga  »  COMPARAŢIE

20 martie 2008 Lovin fuge de pe teren / 21 martie 2009 Lazăr refuză un penalty!

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 martie 2009 00:00

La exact un an de la celebrul caz "Bricheta", Rapid a disputat din nou un meci pe Giuleşti. Nu a jucat cu Steaua şi nu fost arbitrată de Alexandru Deaconu. S-a jucat Rapid-Oţelul, într-un meci crucial în lupta pentru titlu.

Toată lumea prezentă pe stadion şi-a amintit pentru cel puţin o secundă de episodul nefericit de pe 20 martie 2008, atunci cînd zeci de obiecte au împînzit gazonul, iar o brichetă a pus capăt partidei. Lovit de obiectul aruncat de o persoană rămasă neidentificată, arbitrul Alexandru Deaconu a decis să fluiere finalul jocului în minutul 73. Scorul: 1-0 pentru gazde.

În acele momente, Florin Lovin a insistat pe lîngă arbitrul Deaconu să fluiere mai repede finalul, sperînd ca Steaua să obţină cele trei puncte la «masa verde». Lucru care s-a şi întîmplat, după îndelungi judecăţi la Comisiile FRF. Vezi imaginile cu stelistii parasind terenul dupa fluierul arbitrului Deaconu, in minutul 73 al partidei cu Rapid  (video)

Aseară, la un an şi o zi de la partida de pomină contra Stelei, Costin Lazăr a dat dovadă de un gest de fair play rar întîlnit în fotbalul românesc: a refuzat un penalty acordat de "centralul" Teodor Crăciunescu. Era 2-0 pentru Rapid, cînd mai rămăseseră 27 de minute de joc! Vezi aici gestul lui Lazar, din minutul 63 al jocului cu Otelul  (video)

După această fază, gălăţenii au avut două mari ocazii de gol care puteau aduce emoţii în sînul rapidiştilor. Frane Vitaici a tras puternic, Andrade a respins în corner, iar şutul lui Jelev a fost scos de Bozovici de pe lina porţii.

Pînă la urmă, echipa lui Marian Rada a punctat de încă două ori, au rămas în lupta pentru titlu, iar Costin Lazăr a primit aplauzele întregului fotbal românesc.