FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - ASTRA 0-0

Ceahlăul a scăpat de înfrîngere în faţa Astrei cu ajutorul arbitrilor » Ca pe vremuri!

Articol de - Publicat sambata, 24 aprilie 2010 00:00

Moldovenii se pregătesc deja de un sezon în Liga a II-a

Trupa lui Filipovici se îndreaptă spre eşalonul secund, dar nu s-a lăsat pînă nu i-a împins şi pe ploieşteni pe marginea prăpastiei. Fiindcă punctul cîştigat de Astra o ţine sigur în afara ultimelor patru locuri şi după etapa asta, însă prahovenii tot nu scapă de tensiunea unui final în care rămîn ameninţaţi de retrogradare.  Vezi rezumatul meciului Ceahlăul - Astra 0-0! (video)

Roş-negrii antrenaţi de cîteva zile de Marin Barbu şi-au dat seama abia la pauză că un punct nu înseamnă mare lucru, treziţi de o ratare incredibilă a lui Stevici, care n-a nimerit poarta, singur la 16 metri. Astra s-a deschis cu fiecare minut scurs, dar a ratat şi a suferit din cauza formei proaste a golgeterului Ganea. În plus, a fost chinuită şi de arbitri, centralul Comănescu şi asistentul Szekely blocîndu-i pe ploieşteni cînd nemţenii n-o mai puteau face.

"Magiun" a ajuns disperat de-a binelea într-un final în care ai lui au ratat ocazii incredibile. Nici cînd au fost trei contra doi în careul advers ploieştenii tot n-au reuşit golul care i-ar fi liniştit. Aşa, îi aşteaptă alte 5 etape de emoţii.

Două gafe
Arbitrul Comănescu le-a refuzat un penalty ploieştenilor în minutul 69, la o fază în care Forminte l-a împins în careu pe Claudiu Tudor, din spate. Fundaşul Ceahlăului nu a avut absolut nici o intenţie să joace mingea, dar "centralul" n-a dictat 11 metri, susţinut şi de pasivitatea asistentului Szekely, care avea o poziţie mai bună pentru a observa iregularitatea. Acelaşi Szekely a mai gafat o dată, în minutul 88: a semnalizat ofsaid la Strătilă, scăpat singur cu portarul, deşi mijlocaşul Astrei era în poziţie regulamentară!

Inbox
Astra a avut doar 6 rezerve, faţă de 7, cîte permite regulamentul, după ce Mendez, Salgueiro, Diego Silva şi Carando au refuzat să facă deplasarea.
Ploieştenii au ajuns la al şaptelea meci consecutiv fără victorie, perioadă în care au pierdut de 4 ori şi au remizat în 3 rînduri. Ultima lor victorie a fost în Giuleşti, 1-0.

"Am avut un penalty neacordat, dar chiar şi aşa, nu arătăm a echipă de prima ligă. Jucătorii nu sînt antrenaţi, iar cei care au plecat sînt nişte trădători!"
Ioan Niculae, patron Astra

"Bun şi un punct. Păcat că la Strătilă calităţile fizice nu sînt în concordanţă cu mintea. Din cauza creierului a ratat ocazia din final!"
Marin Barbu, antrenor Astra

"Mai avem doar şanse matematice, fiindcă am dat peste un adversar care s-a apărat în majoritatea timpului, iar arbitrajul nu l-a înţeles nimeni! Avem mare ghinion!"