FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FC ARGEȘ 3-1

Dan Petrescu despre presiunile din partea conducerii și returul cu Lazio: „Când i-a dat gol lui CFR, a sărit toată țara!”

CFR Cluj a învins-o pe FC Argeș, scor 3-1, în runda cu numărul 26 din SuperLigă. Dan Petrescu (55 de ani), antrenorul campioanei, e cu gândul la returul cu Lazio, din play-off-ul pentru „optimile” Conference League, programat joi, de la ora 19:45.

Articol de - Publicat duminica, 19 februarie 2023 19:39 / Actualizat luni, 20 februarie 2023 12:39

„Prima repriză cu Argeș a fost foarte bună, excelentă. Trebuia să mai marcăm și să fim liniștiți. Azi am reușit să marcăm 4 goluri, 3 în poarta lor, unul în poarta noastră. E o lecție de învățat, dar nu am ce să le reproșez.

La autogolul lui Kolinger, el e dreptaci, acolo trebuia să pună stângul. O victorie meritată, dar trebuia să fie mai lejeră”, a spus Petrescu, apoi a mutat atenția spre disputa cu Lazio, din play-off-ul pentru „optimile” Conference League. În tur, clujenii au cedat, scor 0-1.

Ciprian Deac, gol straniu în al doilea minut din CFR Cluj - FC Argeș » Bâlbâieli în lanț ale apărătorilor
CFR Cluj - FC Argeș

Dan Petrescu, cu gândul la CFR Cluj - Lazio

„Am văzut că Immobile a dat două goluri azi cu Salernitana, formație cu buget de 150 de milioane de euro. Când i-a dat gol lui CFR, cu buget de 10 milioane, a sărit toată țara. Știți câți bani a cheltuit Salernitana pe jucători? 60 de milioane... și a fost dominată clar.

Asta e, noi încercăm să facem ceva. Voi băga cea mai bună echipă, la fotbal nu știi ce se poate întâmpla. Poate vor prinde ei o zi mai slabă, noi una perfectă”, a spus Petrescu la Orange Sport.

Întrebat ce obiectiv i-a setat conducerea înaintea manșei decisive cu Lazio, Petrescu a spus: „La noi toată lumea așteaptă să ne calificăm. Nu cunosc eu CFR Cluj? Nici când am făcut două egaluri cu Sevilla nu erau mulțumiți. Că trebuia să faci? Extrema lor avea salariu cât tot bugetul nostru. M-am obișnuit cu aceste presiuni”.

VIDEO CU GOLUL. Ciprian Deac, reușită norocoasă în minutul 2 din CFR Cluj - FC Argeș

Ce l-a deranjat pe Sorin Cârțu înainte de FCSB - Universitatea Craiova: „Mai bine nu ne prezentăm la meci”

Țintă nouă pentru FCSB? Jucătorul de 20 de ani care l-a impresionat pe MM Stoica: „Are calități să ajungă atacantul naționalei”