FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

CFR Cluj doboară un record vechi de 56 de ani! „Fortăreața” lui Dan Petrescu intră în istoria Ligii 1

CFR Cluj a învins-o pe FC Argeș, scor 1-0, și a bătut recordul de invincibilitate din Liga 1. „Feroviarii” au depășit precedenta performanță stabilită de Rapid, în sezonul 1964/1965. Giuleștenii nu primiseră gol timp de 828 de minute consecutive.

Articol de - Publicat duminica, 19 decembrie 2021 18:00 / Actualizat duminica, 19 decembrie 2021 18:17

CFR Cluj are un sezon istoric. „Fortăreața” ridicată de Dan Petrescu a bătut un record vechi de 56 de ani în fotbalul românesc.

În minutul 74 al partidei cu FC Argeș, disputată în Gruia, „feroviarii” au ajuns la 829 de minute consecutive fără gol încasat în Liga 1. Au rezistat până la final și au stabilit noua performanță de bătut: 845 minute!

Reacția LPF după nemulțumirile exprimate de Dan Petrescu » Concluziile în privința regulii care l-a înfuriat pe „Bursuc”
REGULAMENT

CFR Cluj a bătut un record vechi de 56 de ani

Ultimul gol încasat de CFR Cluj a fost în minutul 55 al eșecului cu Rapid, scor 0-2, din runda cu numărul 12. Partida s-a jucat pe 17 octombrie 2021!

Protagoniștii performanței sunt Otto Hindrich (19 ani) și Cristian Băldrădean (33 de ani). Internaționalul de tineret a dus „greul”, cu 665 de minute fără gol încasat. Bălgrădean s-a strecurat și el cu două partide în care a păstrat poarta intactă, 180 de minute, contra lui FC Voluntari și Sepsi.

Parcursul fără gol primit reușit de CFR Cluj

• Rapid - CFR Cluj 2-0 (ultimele 35 de minute)

CFR Cluj a depășit Rapidul lui Valentin Stănescu

Până astăzi, cea mai lungă serie de invincibilitate îi aparținea Rapidului. În sezonul 1964/1965, sub comanda lui Valentin Stănescu, giuleștenii strângeau 828 de minute consecutive fără gol încasat. Marin Andrei a fost între buturi timp de 783 de minute, iar Vasile Urziceanu a contribuit cu celelalte 45 de minute.

Podiumul este completat de Locomotiva Timișoara, 763 de minute fără gol primit în 1954, cu Oscar Fransiscovici titular pe durata întregii serii.

VIDEO Conferința și atacul: „E incredibil! Lăsați-ne să-i jucăm!” » Dan Petrescu solicită schimbarea unei reguli în Liga 1

VIDEO Imagini spectaculoase cu stadionul lui Sepsi înainte de meciul cu FCSB » S-au vândut toate biletele

Încă un club pe marginea prăpastiei în Liga 1: „Mi-e greu să mai vin la fotbal, nu am de ce să mai vin. Sunt 4 luni de restanțe”