FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - UTA 2-1

VIDEO CFR Cluj - UTA 2-1 » Trupa lui Dan Petrescu, victorie chinuită pe teren propriu » Meci influențat decisiv de VAR

CFR - UTA/ foto: Alexandra Fechete

Articol de - Publicat joi, 02 martie 2023 19:09 / Actualizat joi, 02 martie 2023 19:22

CFR Cluj s-a impus la limită, 2-1, cu UTA Arad, într-un meci din etapa a 28-a din Liga 1. Partida a fost una presărată de decizii controversate luate de Lucian Rusandu, două dintre ele fiind corectate cu ajutorul VAR.

Rezultatele etapei #28 din Superliga

După ce Willie Barbosa a șutat peste poarta lui CFR Cluj (8) și Cvek a tras pe lângă poartă (10), echipa lui Dan Petrescu a deschis scorul. Ermal Krasniqi a punctat în minutul 15, cu un șut de la 12 metri, plasat excelent, lângă bară.

În minutul 21, Lucian Rusandu a dictat eronat un penalty. Maglica a căzut în careu, după un duel cu Andrei Chindriș, dar reluările TV nu au arătat niciun contact între cei doi. Faza a fost analizată la VAR, dar a fost păstrată decizia inițială. Ciprian Deac a executat penalty-ul, dar a trimis peste poartă.

În minutul 45+2, VAR-ul a intervenit decisiv și a anulat golul lui Janga, validat inițial de Rusandu. După consultarea VAR, „centralul” a decis, în mod corect, să dea mingea arădenilor, după un fault în atac al lui Kolinger asupra lui Vukcevic.

Imediat după pauză (47), UTA a egalat. După un șut deviat, mingea a ajuns la Rareș Pop, care a marcat cu un șut din prima, de la 11 metri.

Penalty scandalos dictat de arbitru în CFR Cluj - UTA + Gol anulat și eliminare dictată cu ajutorul VAR
CFR CLUJ - UTA

CFR Cluj a reușit să dea lovitura în minutul 62. După o lovitură liberă executată de Deac, Yuri a marcat din mijlocul careului.

În minutul 70, a fost nevoie din nou de VAR pentru a schimba o nouă decizie. Lucian Rusandu a dat galben după un fault a lui Maglica asupra lui Vukcevic.După ce a revăzut faza, a schimbat decizia și l-a eliminat, în mod corect, pe atacantul lui CFR Cluj. Rămasă în 10, CFR Cluj a reușit să țină de scor, iar UTA nu a reușit să pună probleme la poartă trupei lui Dan Petrescu.

Clasamentul actualizat din Liga 1

FINAL » CFR Cluj - UTA 2-1

CFR Cluj - UTA. Echipele de start:

CFR Cluj (4-4-2): Sava - Braun, Yuri, Burcă, Camora (cpt.) - Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi - Janga, Maglica
REZERVE: Scuffet - Peteleu, Țîru, Kolinger, Hoban, Bordeianu, Fica, Petrila, Yeboah
ANTRENOR:  Dan Petrescu

UTA (3-4-3): Kucher - Chindriș, Benga (cpt.), Hoxhallari - Vukcevic, Cascini, P. Anton, Abeid - R. Pop, Milosevic, Willie Barbosa
REZERVE: Balauru - Erico, M. Dobrescu, Stahl, Ubbink, Otele, Pașcalău, Roger, Postolachi
ANTRENOR: Laszlo Balint

STADION: „Dr. Constantin Rădulescu”
ARBITRU: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe - Covasna), A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa - Bistriţa Năsăud), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe - Covasna), Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei - Satu Mare), Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău - Sălaj)

4 jucători suspendați după CFR Cluj - UTA + Campioana nu-l va avea pe Dan Petrescu la Sepsi
CFR CLUJ - UTA 2-1
Cine o oprește? Trupa lui Hagi nu a fost atât de bună nici în sezonul de titlu! Comparație cu echipa-tip din 2017