FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - CFR 1-3

CRAIOVA - CFR CLUJ 1-3. Ritm incendiar în finala campionatului: golazo Nistor + Deac, două assisturi și un gol

Dan Nistor, după golul marcat cu CFR // foto: captură TV Telekom Sport +14   FOTO
Dan Nistor, după golul marcat cu CFR // foto: captură TV Telekom Sport

Articol de - Publicat luni, 03 august 2020 20:50 / Actualizat luni, 03 august 2020 23:43

Dan Nistor (32 de ani) a deschis scorul în minutul 10 al meciului dintre Craiova și CFR Cluj. Vinicius a egalat în minutul 36, iar Boli a dus campioana en titre în avantaj în minutul 56. Deac a transformat un penalty în minutul 77.

• CFR Cluj e campioana României în sezonul 2019-2020 și va juca în preliminariile UEFA Champions League, în turul I

1-0 // Mijlocașul oltenilor a reușit o execuție de excepție în minutul 10 al partidei din Bănie. Nistor a primit mingea de la Koljic la aproximativ 25 de metri de poarta lui Arlauskis, a preluat-o pe piept și a trimis un șut puternic și plasat, din drop, care a intrat în poartă pe lângă bara din dreapta goalkeeperului lituanian.

1-1 // În minutul, 36, Vinicius, 35 de ani, a egalat după un corner executat de Deac. Fundașul brazilian a sărit excelent și a reluat cu capul la colțul lung.

1-2 // În minutul 56, Kevin Boli a reluat cu capul din 6 metri, din pasa lui Deac, iar Pigliacelli nu a avut nicio șansă! Fundașul lui CFR Cluj a profitat de o greșeală de marcaj și a adus-o pe CFR în avantaj.

2-2 // La golul 4 al meciului, arbitrul Hațegan a dat penalty după un duel între Cosic și Vincius, iar Deac l-a transformat, în minutul 77.