FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - HERMANNSTADT 0-2

CS Mioveni - Hermannstadt 0-2 » Sibienii câștigă după 4 etape și suflă în „ceafa” Craiovei!

CS Mioveni - Hermannstadt // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat luni, 31 octombrie 2022 19:52 / Actualizat luni, 31 octombrie 2022 19:56

Hermannstadt a învins-o pe CS Mioveni în deplasare, 2-0, și a oprit astfel seria de 4 etape consecutive fără victorie în Liga 1.

AICI, rezultatele etapei 16 din SuperLigă

Prima repriză a meciului de la Mioveni a fost lipsită de ocazii importante. Cea mai periculoasă acțiune l-a avut în prim-plan pe Dorinel Oancea, care, în minutul 30, l-a testat pe Letica cu un șut din afara careului. Execuția a fost pe centrul porții, blocată fără emoții de portarul croat.

În partea a doua, la prima fază mai închegată a sibienilor, Daniel Paraschiv a ieșit la rampă. Servit de Alexandru Răuță cu o pasă pe culoar, golgheterul lui Hermannstadt a preluat pe poziție viitoare, l-a lăsat pe Cornel Ene în urmă și a șutat necruțător, cu stângul, sub transversală.

În minutul 60, sibienii au marcat golul 2. Corner executat scurt, până la Oroian, care a centrat la 7 metri de poartă. Căpitanul Ionuț Stoica a „țâșnit” din spatele apărării și a înscris cu o lovitură de cap plasată excelent.

Sibienii au rezistat fără gol primit în ultima jumătate de oră, în ciuda încercărilor gazdelor de a pune în primejdie poarta lui Letica. Cea mai mare șansă de gol a celor de la Mioveni a venit chiar în minutul 90+3, când lovitura de cap a lui Krasniqi a „șters” bara transversală.

Cu 3 puncte în traistă, trupa lui Marius Măldărășanu ajunge la un total de 26, unul sub CSU Craiova și două sub CFR Cluj. CS Mioveni rămâne ultima, cu 8 puncte.

FINAL » CS Mioveni - Hermannstadt 0-2

Echipele de start la CS Mioveni - Hermannstadt

CS MIOVENI (3-4-3): I. Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Panait, Lixandru, Trif - Rădescu, Krasniqi, Antal
Rezerve: Sima - C. Ene, Burnea, D. Toma, Coșereanu, Buziuc, V. Pop, Carnat, Burlacu
Antrenor: Flavius Stoican

HERMANNSTADT (4-2-3-1): Letica - Medina, Antoche, I. Stoica, Opruț - Răuță, Biceanu - Balaure, Alhassan, C. Popescu - D. Paraschiv
Rezerve: Muțiu - Bejan, Issah, Mino, Năstăsie, P. Petrescu, Oroian, Babic, Hora
Antrenor: Marius Măldărășanu

Mai multe știri din Liga 1:

Iau cu asalt Cluj Arena » Câte bilete s-au vândut pentru meciul Universității cu FCSB

Ședință între patron și antrenor la un club de tradiție din Liga 1: „Antrenorul plătește, nu poți să dai afară 25 de jucători”