FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Dinamo a bifat sîmbătă al cincilea meci fără gol primit, lucru care nu s-a mai întîmplat în ultimii 7 ani

Cîinii au primit doar 5 goluri în acest sezon

Articol de GSP - Publicat marti, 01 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 31 octombrie 2011 21:24

Trupa lui Liviu Ciobotariu nu a încasat gol nici în meciul de sîmbătă de la Cluj şi a ajuns la 5 meciuri consecutive fără gol primit. "Cîinii" nu au mai reuşit această performanţă din sezonul 2004-2005, cînd au bifat 5 victorii consecutive la zero. Echipa era antrenată atunci de Ioan Andone şi a terminat pe locul 2 în Liga 1.

Surprinzător este faptul că Dinamo a ajuns la acest rezultat cu aceiaşi fundaşi cu care sezonul trecut a primit 52 de goluri, avînd cea mai slabă apărare din istoria clubului! Ultima oară cînd fundaşii "cîinilor" au fost învinşi, a fost pe 25 septembrie, contra Petrolului (5-1). Atunci a marcat un fost dinamovist, Nicolae Mitea, în minutul 83.

Inbox:
- Dinamo a depus memoriu la Comisia de Disciplină din cadrul LPF împotriva Vasluiului, contestînd dreptul de joc al lui Marius Constantin din meciul direct, 1-3. Roş-albii solicită 3-0 la "masa verde", cazul urmînd să fie judecat miercurea viitoare.
- Cristi Pulhac ar putea face parte din lotul deplasat de Liviu Ciobotariu la Cluj, pentru partida cu CFR de sîmbătă. Fundaşul stînga n-a bifat nici un minut în acest sezon din cauza accidentărilor.
- Marius Alexe resimte dureri la genunchiul drept, dar doctorii susţin că nu riscă să nu fie pe teren contra CFR-ului.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga