FOTBAL  »  Superliga  »  INTERNAŢIONAL - DINAMO 1-3

Dinamoviştii au reintrat în lupta pentru titlu » N-au uitat să muşte!

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 februarie 2010 00:00

Ajutaţi iar de arbitri, "cîinii" au bifat aseară a doua victorie din acest retur, 3-1 cu Internaţional Curtea de Argeş

Cu gîndul la echipele care conduc clasamentul, Dinamo a început tare meciul cu Internaţional. Torje a avut prima mare ocazie a "cîinilor", însă Marius Popa a respins superb (7). Trei minute mai tîrziu, Andrei Cristea a intrat nestingherit în careul gazdelor, dar acelaşi goalkeeper piteştean a salvat. Argeşenii s-au trezit la ţipetele de la oficială ale patronului Benone Lazăr, însă Daniel Stan l-a remarcat pe Dolha (12). Vezi aici rezumatul partidei!  (video)

Visare în apărare
Oamenii lui Ionuţ Badea au înţeles că dacă îi blochează pe Niculae, Andrei Cristea şi Torje, atunci pot emite pretenţii de la meci. Cum şi Adrian Cristea a fost inexistent pe teren, într-un moment în care jocul era aproape îngheţat, Daniel Stan a inventat o centrare de pe dreapta, iar Apostu a reluat simplu, în stil de mare atacant dintre Lucian Goian şi Dragoş Grigore (30). "Cîinii" s-au scuturat repede, însă "Prinţul" Cristea a ratat incredibil şansa egalării. Pe finalul reprizei, argeşenii se puteau desprinde, Dolha avînd palpitaţii la lovitura liberă executată de Emmanuel Kone.

Inspiraţia "Ţînţarului"
Cornel Ţălnar a mutat imediat, Alexe în locul lui Adrian Cristea, însă Internaţional a fost echipa mai curajoasă, cînd Apostu l-a întins serios pe Dolha (51). A fost doar un foc de paie, pentru că argeşenii şi-au pierdut din tonusul avut în prima repriză şi nu au mai contat deloc pînă la final. Andrei Cristea l-a driblat şi pe Popa, dar a trimis peste de la 18 metri cu poarta goală. Acelaşi Cristea avea să se revanşeze însă după cîteva zeci de secunde, şutînd sec din interiorul careului (57).

În minutul 67, Alexe, puştiul pe care Borcea paria la începutul returului, a dat lovitura, reluînd în plasă din apropiere după un ofsaid nesemnalizat la Niculae. În minutul 74, Chiricheş e faultat de Niculae, însă Balaj nu fluieră, prijeluindu-i lui Cristea să realizeze "dubla". Dinamo a început perfect returul şi trebuie luată serios în calculele la titlu.

Au forţat suspendarea
Doi dintre dinamovişti au scăpat de o posibilă suspendare pentru derby-urile din etapele a 21-a şi a 22-a cu CFR Cluj şi Steaua. Torje şi Andrei Cristea au încasat aseară al patrulea "galben" şi vor sta sîmbătă, cu Ceahlăul. Ultimul a fost avertizat pentru că l-a blocat pe portarul advers în ultimele minute ale jocului. Lucian Goian şi Kone ar putea rata meciurile viitoare în cazul primirii unui nou cartonaş galben.

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”