FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - SEPSI

FCSB - Sepsi/ foto: Raed Krishan (GSP) +8   FOTO
FCSB - Sepsi/ foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de - Publicat luni, 08 mai 2023 22:05 / Actualizat luni, 08 mai 2023 23:42

FCSB - SEPSI. Roș-albaștrii au intrat la pauză în avantaj, scor 1-0. Unul care putea fi dublat la ultima fază, când Radunovic a ratat un penalty.

Mai întâi, FCSB a deschis scorul în minutul 28, prin David Miculescu. El a marcat cu o lovitură de cap, după centrarea lui Florinel Coman din lovitură liberă.

Înainte ca mingea să ajungă la Miculescu, Tamm l-a împins ușor pe Bălașa, care a căzut. Înainte de acest contact, fundașul eston fusese și el împins de un adversar. Faza a fost verificată în camera VAR, apoi s-a decis ca golul să fie validat.

+1 FOTO

„Mi-e greu să-mi dau seama de intensitatea împingerii, ea există, e clar. La prima vedere, pare o împingere ușoară. Intensitatea o poate aprecia arbitrul, cei din camera VAR, știu sigur că li s-a sugerat să analizeze cu atenție și să fluiere doar dacă este vorba de un fault clar”, a fost analiza lui Marius Avram, la „Digi Sport Special”.

FCSB a primit penalty după expirarea minutului adițional

+4 FOTO

Arbitrul Bîrsan a acordat un minut de prelungire în prima repriză. În ultimele secunde din timpul suplimentar, Sepsi a executat un corner, respins de apărarea roș-albastră.

Jucătorii de la FCSB au plecat pe un contraatac rapid și Sorescu a ajuns singur cu Niczuly, fiind faultat de portarul lui Sepsi. „Centralul” a acordat penalty, după ce trecuseră deja 28 de secunde peste timpul adițional. Mai mulți jucători ai oaspeților par să nu se fi grăbit spre propria poartă, crezând că arbitrul va fluiera finalul meciului.

Radunovic a executat lovitura de la 11 metri, în dreapta portarului. Niczuly a ghicit colțul și a respins, provocând astfel primul penalty ratat de FCSB în acest sezon.

Nu e OK. Trebuia să facă asta doar dacă se pierdeau 30 de secunde în acel minut suplimentar. Trebuia oprită repriza când a respins Dawa la corner