FOTBAL  »  Superliga  »  RUNDA #7

FAZA ETAPEI Au trimis-o pe Dinamo la baraj! Cum a lichidat FC Argeș apărarea „câinilor”

Articol de - Publicat marti, 31 august 2021 17:30 / Actualizat marti, 31 august 2021 17:31

Faza etapei #7, ultima înainte de pauza dedicată echipelor naționale, a fost reușită de FC Argeș pe terenul lui Dinamo (2-0).

Toate rezultatele rundei #7 din Liga 1

E vorba despre golul doi înscris de Cristi Tănase în poarta „câinilor”. Sâmbătă, a 3-a „dublă” din cariera mijlocașului (270 de partide în Liga 1) a venit în poarta lui Mihai Eșanu.

Astfel, Dinamo a ajuns la patru eșecuri pe linie și se clasează pe 14, loc de baraj. De partea cealaltă, Argeș a consemnat a două victorie în ultimele trei etape și ocupă poziția a 11-a.

Faza etapei #7 » Dinamo - FC Argeș 0-2, minutul 62

Atacul Argeșului pornește de la mingea pierdută de Mihaiu în fața lui Ionuț Șerban. De notat că în imaginea de mai jos se văd nu mai puțin de 7 jucători ai oaspeților în jumătatea adversă, deși Dinamo era condusă cu 0-1 în Ștefan cel Mare.

Au trimis-o pe Dinamo la baraj! Cum a lichidat FC Argeș apărarea „câinilor”

Pe mijlocașul piteștenilor îl întâmpină prompt Andrei Radu, dar nu se precipită și continuă în bandă, la Alexandru Ișfan

Perechile se disting ușor în acest moment. Mijlocașii centrali ai lui Dinamo au în grijă câte un adversar: Răuță pe Cr. Tănase, respectiv Geani Crețu pe Denis Dumitrașcu

Moldoveanu coboară pentru a ajuta defensiva, însă e driblat cu ușurință de Ișfan. Crețu rămâne în urmă, în timp ce Răuță, atent la Ișfan și în general la flancul stâng pe care Radu tocmai l-a lăsat descoperit, îl abandonează pe Tănase.

Ișfan verticalizează apoi pe Dumitrașcu, ajuns din bandă în poziție centrală.

Din fața lui Giafer, fostul jucător de la Chindia îi așază perfect mingea lui Cristi Tănase.

„Decarul” Argeșului l-a executat pe Eșanu de la 16 metri, cu un șut plasat impecabil. De această dată, mingea i-a venit pe stângul lui „Dodel”. Și s-a adaptat. Primul gol, cel din prima repriză, îl reușise cu dreptul, piciorul de bază.

Mijlocașii defensivi ai „câinilor” îi condamnă pe stoperi să ajungă într-o situație de 2 contra 2 cu atacanții lui Prepeliță. Puteau fi ajutați de fundașul dreapta Sorescu, prea lent totuși pentru a-l bloca la timp pe Cristi Tănase

Mă bucur foarte mult pentru mine, pentru echipă. Știam că întâlnim o echipă de copii arțăgoși, care aleargă mult. Poate am avut și puțină șansă, au avut 2-3 ocazii singuri cu portarul și au ratat. Avem acum timp două săptămâni să ne punem la punct cu pregătirea fizică, tactică și sperăm să fim cât mai bine pe viitor
Cristi Tănase, mijlocaș FC Argeș

8 aniau trecut de la precedentul meci în care Cristi Tănase a marcat contra lui Dinamo în Liga 1. Şi atunci, acesta a înscris din afara careului mare: Dinamo - FCSB 0-2 (10 mai 2013)

Atacul perfect, distrus de arbitraj: „Frustrarea e mare”