FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - BATE BORISOV 2-0

În premieră în această iarnă, Stoichiţă a jucat aseară o repriză cu echipa-tip » Steaua prinde viteză!

Bănel Nicoliţă, Nicoliţă, Steaua

Articol de , - Publicat vineri, 12 februarie 2010 00:00

Steaua a făcut un meci bun împotriva unei echipe extrem de puternice, care a pus-o de cîteva ori în dificultate

În chiar ultimul amical înaintea debutului de retur, Steaua a dat peste cea mai bună echipă cu care a jucat în al doilea stagiu, campioana Belarusului, BATE Borisov. Aşa cum anunţase, Stoichiţă a trimis în teren "11"-le pe care îl crede bătut în cuie în acest moment şi a făcut şi o mutare surpriză: i-a lăsat pe bancă pe fraţii Karamian şi l-a trimis pe Nicoliţă mijlocaş stînga, iar pe Szekely pe dreapta. Au urmat 45 de minute în care, în echipa de bază, Steaua a arătat multe slăbiciuni, mai ales în apărare, dar şi unele puncte forte. Vezi imagini de la victoria Stelei!

CONCLUZIILE ECHIPEI DE BAZĂ

Jelev şi Baciu l-au exasperat pe "Lippi"
Steaua n-a primit gol în prima repriză, însă asta nu înseamnă că a stat bine în apărare. Dimpotrivă, cuplul Jelev-Baciu l-a disperat pe Stoichiţă. În primele 30 de minute, BATE a străpuns de 3 ori defensiva Stelei exact prin centru, însă bieloruşii au ratat. Jelev a gafat apoi grav în minutul 20, cînd n-a sărit să respingă, dar a fost salvat de Zapata, care i-a închis unghiul atacantului scăpat singur. "Jelev, tu te crezi la copii, cum poţi să laşi mingea să cadă şi să nu dai cu capul?", i-a reproşat Stoichiţă. Vezi golurile Stelei din victoria cu BATE Borisov! (video)

Steaua e dependentă de Kapetanos
Probabil nu mai era nevoie, dar şi meciul de aseară a confirmat: Kapetanos e vital în acest moment pentru forţa ofensivă a Stelei. Trei ocazii a avut Steaua în primele 45 de minute, toate cu Kapetanos în rol principal: grecul i-a centrat lui Ovidiu Petre pentru un şut bun al acestuia scos de portar (2), după care a creat o fază de mare spectacol, a rămas singur cu portarul, însă a preferat o pasă în loc de şut. A treia ocazie a fost concretizată, el reluînd simplu în poartă mingea respinsă de portar după lovitura de cap a lui Ovidiu Petre.

Terenul, mereu înclinat spre dreapta
În primul "11", de la mijloc în sus, Steaua n-a avut nici măcar un jucător de picior stîng. Şi asta s-a văzut. Mai mereu, terenul parcă era înclinat spre dreapta, de unde au plecat mai toate acţiunile şi construcţia Stelei.

Ovidiu Petre ceas, Tănase individualist
Doi dintre jucătorii care ar trebui să fie total schimbaţi faţă de 2009, pentru că au în spate o întreagă pregătire de iarnă, Ovidiu Petre şi Tănase i-au dat aseară unele răspunsuri lui Stoichiţă. Primul a fost unul dintre cei mai buni, atît defensiv, cît şi ofensiv, avînd două şuturi pe poartă şi fiind decisiv la golul lui Kapetanos. Tănase e, de departe, cel mai tehnic stelist şi cel care face tot jocul, însă aseară a fost cam individualist, iar Stoichiţă i-a mai găsit un defect: "Ai momente cînd te opreşti în loc să continui faza, trebuie să fii în acţiune mereu".

CONCLUZIILE ECHIPEI SECUNDE

La pauză, Stoichiţă a schimbat jumătate de echipă, trimiţînd pe teren 4 străini şi pe Bogdan Stancu. Ce a rezultat?

Karamienii buni, Stancu şi Surdu în formă
Fraţii armeni au echilibrat balanţa acţiunilor pe flancuri, avînd 5-6 acţiuni ofensive foarte bune, terminate cu centrări. Artiom a avut cîteva scăpări în defensivă, fiind aproape să comită un penalty, însă în atac se înţelege foarte bine cu Arman, învăluirile sale pe stînga avînd viteză şi calitate. Şi atacanţii Stancu şi Surdu au jucat bine, primul avînd două ocazii, dintre care o superexecuţie, foarfecă de la 17 metri reţinută de portar, în vreme ce Surdu a spart gheaţa şi a marcat pentru 2-0 spre final.

Parpas certat de Stoichiţă
Cipriotul a evoluat pentru al treilea meci la rînd ca fundaş dreapta. A comis o mare eroare în minutul 75, cînd l-a enervat pe Stoichiţă fiindcă a tratat superficial o minge lîngă fanionul de colţ şi a pierdut un duel simplu care s-a transformat într-o situaţie de gol pentru BATE.

Steaua - BATE Borisov 2-0
A marcat pentru Steaua: Kapetanos (40), Surdu (87)

Steaua, prima repriză: Zapata - Golanski, Jelev, E. Baciu, P. Marin - Szekely, Pleşan, Ov. Petre, Nicoliţă - Kapetanos, Cr. Tănase.
Steaua, repriza a doua: Zapata (65, Tătăruşanu) - Golanski (66, Parpas), Diarra, E. Baciu (71, Tudose), Artiom Karamian - Szekely (75, Nicoliţă), Ov. Petre (78, Pleşan), Toja, Arman Karamian - Kapetanos (60, Surdu), B. Stancu