FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - DINAMO 1-0

FOTO + VIDEO FCSB câștigă la limită derby-ul cu Dinamo, 1-0, și se apropie la un punct de CFR

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 septembrie 2017 22:25

FCSB a câștigat la limită derby-ul cu Dinamo, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa a 12-a din Liga 1.

• Unicul gol al partidei a fost reușit în prima repriză de Momcilovici, care a profitat de o eroare uriașă de marcaj a lui Filip
  • Budescu a ratat un penalty spre final, dar dinamoviștii nu au găsit resurse pentru a egala.

Dinamo a început ceva mai bine meciul, încercând să o surprindă pe FCSB pe contraatac: Nascimento și Hanca și-au încercat norocul de la distanță, fără finalitate însă.

Nemec a ratat o ocazie uriașă pentru Dinamo în minutul 19. După o centrare inspirată a lui Hanca, slovacul a reluat din câțiva metri cu călcâiul, fiind blocat însă de Niță.

FCSB s-a dezmorțit abia în minutul 22, când șutul lui Alibec din careu s-a dus peste poarta lui Penedo.

FCSB a deschis scorul în minutul 31 prin Momcilovici, care a finalizat centrarea perfectă venită din cornerul executat de Man. Sârbul s-a desprins din marcajul mult prea visătorului Steliano Filip, învingându-l fără emoții pe Penedo. Panamezul are și el o parte de vină, rămâmând țintuit pe linia porții în loc să iasă pe o centrare destul de accesibilă.

Golul a stopat avântul dinamoviștilor din start, iar următoarea ocazie periculoasă a venit tot la poarta lui Penedo. Budescu și Alibec destabilizează apărarea dinamoviștilor printr-o serie de pase "braziliene", mingea ajunge la Florinel Coman, dar șutul acestuia se duce puțin peste poarta lui Penedo.

Dinamoviștii puteau egala înainte de pauză, dar FCSB a fost salvată de noroc. Salomao a scos trei adversari din joc, i-a pasat lui Mahlangu, dar șutul bombă al sud-africanului s-a oprit în bară.

Startul reprizei secunde le-a aparținut din nou dinamoviștilor: Nemec, aflat într-o dispoziție bună de joc, a centrat perfect pentru Hanca, dar finalizarea acestuia a lăsat de dorit.

Tot Nemec a ratat o șansă importantă în minutul 51. Slovacul s-a debarasat de Planici, dar șutul său din interiorul careului a fost respins de Niță în lateral.

În minutul 76, Romera și-a completat seara dezastruoasă, faultându-l pe Ovidiu Popescu în careu. Budescu execută penalty-ul, însă Penedo ghicește colțul și apără lovitura de pedeapsă. A fost primul penalty ratat de Budescu în întreaga carieră, în Liga 1!

"Câinii" și-au pierdut din luciditate pe final, Nemec, Mahlangu și Salomao, poate cei mai periculoși jucători ai lui Dinamo, terminându-și benzina. Nou-intratul Bokila nu a ajutat cu nimic atacul, pierzând absolut toate duelurile cu fundașii vicecampioanei.

S-a terminat 1-0 pentru FCSB, o victorie "de echipă mare" a roș-albaștrilor, care și-au arătat în momentele dificile superioritatea valorică.

Deși nu a jucat prost, Dinamo plătește în continuare tribut lipsei investițiilor și zgârceniei patronului. Jocul decent prestat de "câini" în această seară nu garantează evoluții solide în viitor, cum entuziasmul unui "șoc" pe banca tehnică nu poate ține la infinit.

În urma victoriei, FCSB a acumulat 26 de puncte, apropiindu-se la doar un punct de CFR. Clujenii au însă un meci mai puțin. De partea cealaltă, Dinamo mai adună o înfrângere și rămâne în continuare în afara play-out-ului. "Câinii" sunt pe locul șapte, cu 16 puncte.

FCSB - Dinamo 1-0
A marcat: Momcilovici '31 / VIDEO

Desfășurarea liveTEXT a partidei

min.90: Partida va fi prelungită cu trei minute
min.84: Ultima schimbare la FCSB: iese Man, intră Teixeira
min.76: Imprudența lui Romera o costă pe Dinamo. Spaniolul îl faultează pe Ovidiu Popescu în careu, iar Istvan Kovacs dictează penalty. Budescu ratează însă lovitura de pedeapsă, fiind ghicit de Romera
min.75: Penedo intervine din nou salvator la capul pericols al lui Gnohere
min.73: Ovidiu Popescu îl doboară pe Mahlangu și primește cartonaș galben din partea lui Kovacs
min.69: Steliștii se apropie periculos de paorta lui Penedo. Asistentul Ovidiu Artene uită să ridice fanionul la o fază evidentă, mingea ajunge la Man, șutul acestuia fiind respins miraculos de Penedo în corner
min 66: Tânărul Ion Gheorghe (18 ani) intră în locul lui Steliano Filip, după ce acesta nu a mai putut continua partida din cauza unei accidentări.
min.64: A doua schimbare la FCSB: Florin Tănase intră în locul lui Florinel Coman
min.58: Dublă schimbare pregătită de Miriuță: Bokila intră în locul lui Hanca, iar argentinianul Oliva îi ia locul lui Nascimento.
min.56: Nemec continuă să fie pericolos, șutul său de la 19 metri fiind însă reținut în doi timpi de Niță
min.51: Dinamo pleacă pe contraatac la faza imediat următoare. Hanca îi pasează lui Nemec, slovacul pivotează elegant pe lângă Planici, însă șutul său, lipsit de o intensitate care să generez un pericol real, e respins în lateral de Niță
min 50: Budescu șutează violent de la marginea careului, Penedo alege să boxeze mingea
min.47: Nemec centrează foarte bine, însă finalizarea lui Hanca, scăpat de marcajul lui Momcilovici, se duce la un metru de poarta lui Niță

A început repriza secundă, iar Dică surprinde cu o primă schimbare: îl scoate pe Alibec și îl introduce pe fostul dinamovist Gnohere

Pauză pe Arena Națională, FCSB conduce marea rivală cu 1-0

min.44: Ocazie uriașă pentru Dinamo Salomao scapă bine de trei adversari, îi pasează lui Mahlangu, care șutează incredibil de la aproape 30 de metri. Niță este salvat însă de bară!
min.37: Florinel Coman șutează periculos de la 21 de metri, mingea se duce puțin pe lângă vinclul porții lui Penedo
min.34: Bălașa vede și el "galben" după o intrare dură asupra lui Nemec

min.31: GOOOL FCSB! Momcilovici deschide scorul. Florinel Coman centrează bine din corner, Momcilovici se desprinde de marcajul mult prea deficitar al lui Filip, iar sârbul îndeplinește o simplă formalitate. Fundașul stânga al roș-albaștrilor a marcat nestingherit, deși se afla pe un teritoriu pe care Penedo trebuia să fie stăpân, însă panamezul a rămas țintuit pe linia porții.

min:30: Penedo respinge în corner un șut plasat al lui Ovidiu Popescu de la 20 de metri. Faza a pornit de la o greșeală uriașă a lui Romera
min.25: Istvan Kovacs îi dă "galben" lui Florinel Coman după o intrare imprudentă asupra lui Steliano Filip
min.22: FCSB are prima ocazie importantă a partidei. Momcilovici îl găsește ideal pe Alibec, dar șutul acestuia se duce peste poarta lui Penedo
min.19: Ocazie uriașă pentru Dinamo! Hanca centrează bine din partea dreaptă, Nemec încearcă să finalizeze cu călcâiul, dar Niță blochează încercarea slovacului
min:13: Dinamoviștii pleacă frumos pe contraatac, centrează din partea stângă, însă mingea se scurge agonizant prin careu, deși acolo se aflau trei jucători dinamoviști
min.10: Niță iese inspirat pe o centrare executată de Nascimento, îndepărtând pericolul din propriul careu
min.3: Dinamoviștii sunt periculoși pe contraatac în startul partidei. După o combinație între Hanca și Salomao mingea a ajuns la Nascimento, șutul portughezului din 20 de metri fiind însă mult peste poartă

27.325 spectatori
sunt prezenți la derby-ul de pe Arena Națională

A început partida! Dinamo beneficiază de lovitura de start!

Echipele de start:

FCSB: Niță - R. Benzar, Bălașa, Planici, Momcilovici - Nedelcu, Popescu - Man, Budescu, Fl. Coman - Alibec
Rezerve:
Stăncioiu - Larie, Fl. Tănase, Gnohere, J. Morais, Enache, Teixeira
Antrenor:
Nicolae Dică

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip - Mahlangu, Anton - Hanca, Nascimento, Salomao - Nemec

update 20:00

Cu o jumătate de oră înaintea startului meciului, 11.000 de spectatori s-au adunat deja pe cel mai mare stadion al țării.

update 19:53

Radoslav Kucharski, scouterul Legiei, a ajuns la stadion, așa cum Gazeta Sporturilor a anunțat astăzi. Acesta a venit special pentru a-i urmări pe Florinel Coman, Denis Man și Ionuț Nedelcearu. El a fost însoțit de Bogdan Apostu, unul dintre cei mai în vogă impresari români

*FOTO: Vlad Nedelea / GSP.RO (Click pe imagine pentru zoom)

update 19:18

Avem imagini exclusive de pe Arena Națională, surprinse cu o oră înainte de startul partidei. 4.200 de suporteri sunt acum la stadion: