FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA - TAVRIA SIMFEROPOL 0-0

Poli, salvată de Pantilimon şi de o pană de curent

Articol de , - Publicat joi, 11 februarie 2010 00:00

Poli n-a făcut meci strălucit cu Tavria (0-0), dar a fost salvată de Pantilimon şi o pană de curent

Sabău a făcut o echipă cu multe rezerve aseară la penultimul amical, împotriva lui Tavria Simferopol. "Moţul" a aşezat echipa într-un sistem 4-3-1-2, cu un trident format din Mejia, Chiacu şi Vazquez, dar a dat peste nişte ucraineni arţăgoşi, care i-au hărţuit permanent apărarea. Au ieşit 60 de minute şi nu 90 din cauza nocturnei, la finalul cărora Sabău ar trebui să fie îngrijorat.

PRIMA REPRIZĂ
Primele 45 de minute au fost un chin continuu pentru Timişoara, care nu a legat aproape nimic, s-a sufocat sub jocul de pase al adversarilor şi a intrat la vestiare cu 0-0 doar pentru că a ocrotit-o norocul.

Apărare franjuri
Timişoara a avut talie bună aseară în defensivă, Pantilimon, Mera, Nibombe şi Brezinsky ridicînd mult media de înălţime, însă a avut mari probleme în a opri atacurile ucrainenilor. În primele 15 minute au fost 4 mari ocazii la poarta lui Pantilimon, bara salvîndu-l prima oară la un şut din 5 metri după un luft al lui Nibombe. Şi pentru ca tacîmul să fie complet, Poli era să ia gol chiar la fză fixă, lovitura de cap a unui atacant de la Tavria oprindu-se în bara transversală (20).

Pantilimon, spaima Tavriei
Şi pentru că trebuia să fie şi ceva pozitiv într-o seară în care jocul nu a mers, Pantilimon s-a remarcat pentru prima oară în cantonament. Portarul a apărat o lovitură de pedeapsă în minutul 28 după un fault inutil făcut de Brezinsky. Înainte de execuţia căpitanului Tavriei, Marian Iancu apucase să spună: "Ce se bucură, mă, ăştia aşa că au penalty, ei nu ştiu pe cine avem noi în poartă?".

Kozak nepregătit
Poli a suferit mult pentru că a aşteptat prea mult din bocancul lui Kozak. Apatic, cu multe pase greşite, slovacul n-a arătat nimic spectaculos, doar a determinat un schimb de replici interesant între Marian Iancu şi Dan Alexa. "Dane, să ştii că el a dat 7 pase de gol în ultimele preliminarii pentru Slovacia", a zis Iancu. "Nu e rău deloc, are un picior foarte bun, se vede că loveşte bine, însă e prea moale, cred că a început tîrziu pregătirea", a replicat Alexa.

Mejia, Elton al Timişoarei
Pus în spatele atacanţilor, Mejia seamănă izbitor la joc cu brazilianul Elton. Are momente cînd uiţi că e pe teren, dispare mult, însă şi momente de explozie maximă, aşa cum a fost şi în minutul 41: a interceptat la 40 de metri, a driblat tot, inclusiv portarul, dar un fundaş a scos de pe linia porţii şutul său. Mejia e şi bine pregătit fizic şi pare că se luptă pentru un loc de titular în ofensivă.

ULTIMELE 15 MINUTE
Ceea ce s-a vrut a doua repriză a fost de fapt un singur sfert de oră, pentru că după cea de-a treia pană de curent, arbitrul a decis întreruperea definitivă a meciului. Totuşi, în cee 15 minute Poli apucase să se trezească.

Chiacu în formă
A fost un sfert de oră în care Chiacu îşi dăduse drumul la joc şi a creat două ocazii pe partea dreaptă. "Cînd are el chef, e jucător foarte bun", a tresărit Marian Iancu. Şi are dreptate. Ieri a avut chef şi a fost poate cel mai bun fotbalist al lui Poli, alături de Mera, care a jucat exact ca fundaş dreapta.

"Vom analiza atent dacă e cazul să mai venim în Antalya în stagiile viitoare. E ploaie, e vînt, nu am găsit condiţii bune aici"
Gheorghe Chivorchian, preşedinte Timişoara

"Cît mai repede, Sabău trebuie să-i găseascăpe primii 18 şi abia apoi pe cei 11 titulari"
Gheorghe Chivorchain, preşedinte Timişoara

"Eu am spus de mult că nu trebuia planificat startul returului pe 20 februarie pentru că la acea dată vremea e foarte urîtă în România. Înţelegeam doar dacă eram la Mondiale, aşa însă nu"

Poli Timişoara - Tavria Simferopol 0-0
Poli: Pantilimon - Mera, Nibombe, Brezinsky, Chiţu - Kozak, Dede (6 Fuchs), Curtean - Mejia - Chiacu, Vazquez. Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Dede a ieşit accidentat
După numai 5 minute de joc, mijocaşul de culoare al bănăţenilor a ieşit de pe teren şchiopătînd. A ajuns direct la vestiare şi aproape că plîngea de durere, acuzînd o lovitură foarte puternică în gambă. După un prim consult s-a stabilit că nu e vorba nici de ruptură şi nici de întindere, ci doar de o contuzie. A fost schimbat imediat cu Fuchs, tocmai pentru a nu forţa şi a risca să se rupă mai rău.

Parks, definiţia fericirii :-)
Cum atacantul din Costa Rica nu a fost folosit nici un minut aseară, el a luat loc alături de restul jucătorilor în tribuna acoperită a complexului unde s-a disputat meciul. Şi-a pus nişte căşti pe urechi şi asculta muzică pe volum maxim, dînd din cap şi din picioare pe ritmurile melodiei. "Am citit că în topul fericii individuale, Costa Rica este pe primul loc în lume. Uitaţi-vă la Parks şi aveţi definiţia perfectă a omului fericit", a comentat aseară unul dintre oficialii lui Poli.

"Arbitru dobitoc"
Prestaţia arbitrului partidei de aseară l-a enervat la culme pe patronul Timişoarei. Marian Iancu a protestat vehement împotriva deciziilor luate de "centralul" din Belarus. "Arbitru mai dobitoc decît ăsta n-am văzut vreodată", a fost cea mai dură expresie cu care l-a caracterizat Iancu pe arbitru. "Centralul" a fost schimbat la pauză cu un altul.