FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Reghecampf acuză: "El a schimbat soarta campionatului" + Ce spune despre suspendarea primită de la FRF

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 mai 2017 20:54

Au trecut 4 zile de la înfrângerea lui FCSB în fața lui Dinamo, scor 1-2, însă Laurențiu Reghecampf nu poate trece peste eșec și spune că arbitrul asistent Octavian Șovre a influențat campionatul, după ce a acordat un penalty în minutul 6 de prelungiri.

"A schimbat soarta acestui campionat, prin ceea ce a făcut în acest meci. O să aibă numai cuvinte de laudă din partea a patru milioane de fani ai Stelei. Din punctul meu de vedere nu a fost penalty. Am fost jucător de bandă și știu foarte bine. În minutul 96 nu dai un astfel de penalty.

Contează minutul, mai ales că nu a fost penalty. Dacă vrei să fii egal în ceea ce dai într-un meci, poți da 11 metri la Tănase, când e făcut sandwich", a declarat Reghecampf la TV Digi Sport.

suspendat pentru două etape

Laurențiu Reghecampf a fost suspendat și nu va putea sta pe bancă la meciurile cu Astra și CSU Craiova. Antrenorul lui FCSB recunoaște că le-a cerut celor de la FRF să-și ispășească pedeapsa începând cu noul sezon, dând exemplul lui Marius Șumudică.

"Am apelat la cei de la FRF, am făcut o scrisoare, dar nu datorită faptului că ei l-au ajutat pe Șumudică, între ghilimele. Am întrebat dacă se poate să fac această suspendare anul viitor, pentru că sunt ultimele etape. Era același lucru, dar răspunsul pentru mine era unul negativ. Sunt convins că jucătorii vor avea o reacție foarte bună, chiar dacă nu voi fi eu pe bancă.

Regulamentul nu permite absolut nimic. Nu este corect să-l introduc pe Șumudică în discuție. Toți am fost de acord că nu era ok să fie suspendat și campionatul să ia o altă întorsătură. Nu vreau să profit de faptul că Șumudică a fost iertat și și-a ispășit suspendarea la începutul acestui campionat", a adăugat Reghecampf.