FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - VIITORUL 1-1

SEPSI - VIITORUL 1-1. FOTO+VIDEO În derivă! Viitorul s-a încurcat și cu Sepsi și e la cel mai slab debut de sezon din istorie

Sepsi - Viitorul. FOTO: Bogdan Bălaș +38   FOTO
Sepsi - Viitorul. FOTO: Bogdan Bălaș

Articol de - Publicat sambata, 19 septembrie 2020 20:53 / Actualizat duminica, 20 septembrie 2020 21:09

Viitorul rămâne fără victorie și după etapa #4 din Liga 1. Dobrogenii au remizat în deplasare cu Sepsi, scor 1-1, obținând abia al doilea punct din acest campionat, iar Ruben de la Barerra tremură și mai mult pentru postul său.

Vezi AICI programul etapei #4 din Liga 1!

Formația finanțată de Gică Hagi era obligată să câștige în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, pentru a mai spăla din impresia negativă lăsată în acest start de sezon. Iar prima repriză a fost una pozitivă pentru Viitorul, care a fost echipa mai prezentă și care și-a creat mai multe ocazii de poartă decât o făcuse în precedentele două etape.

Golul, reușit de Andrei Ciobanu în minutul 39, a fost o capodoperă.  Mijlocașul Viitorului a înscris superb, printr-o lovitură liberă executată înșelător de la peste 25 de metri. Mingea l-a derutat pe Collado, fiind ușor deviată și de Fofana.

+34 FOTO
  • Sepsi - Viitorul, prin vizorul fotoreporterului GSP » Cele mai tari instantanee surprinse de Bogdan Bălaș

Bară Viitorul, gol Sepsi. C-așa-i în fotbal

Intrată în avantaj la pauză, Viitorul a fost la un pas să-și majoreze avantajul în repriza secundă. Vedeta Gabi Iancu a zguduit bara transversală cu un șut din interiorul careului, acesta fiind momentul în care Sepsi a început să se trezească din „pumni”.

În minutul 82, după un atac prelungit, Safranko a egalat pentru Sepsi, grație unei lovituri de cap din interiorul careului mic.

Viitorul s-a prăbușit după golul primit și n-a mai contat până la final, fiind chiar la un pas să fie taxată după unele nesincronizări din apărare. E cel mai slab start de sezon din istoria Viitorului, cu doar două puncte acumulate în primele patru etape.

Clasament actualizat Liga 1:

SEPSI - VIITORUL 1-1

SEPSI - VIITORUL, echipe de start:

SEPSI: Collado - Csiszer, Bouhenna, Mitrea - Nouvier, Purece, Fofana, Aganovic, Fl. Ștefan - Carnat, Safranko
REZERVE: Niczuly, Fulop, Tincu, Achahbar, Dimitrov, M. Ștefănescu, Bajrovic, L. Fulop, Golofca
ANTRENOR: Leo Grozavu

VIITORUL: Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut - Ciobanu, C. Matei, Casap - Iancu, Luckassen, Mățan
REZERVE: Căbuz, Dobrosavlevici, A. Georgescu, Bodișteanu, Miguel Macho, G. Ganea, A. Pitu, De Nooijer
ANTRENOR: Ruben De La Barrera
ABSENȚI: Artean (suspendat), De Nooijer (indisponibil), Chițu (accidentat)

Stadion: Municipal
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / Asistenți: Şovre Octavian (Satu Mare) și Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)