FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA URZICENI - STEAUA 2-2

Steaua a fost salvată în minutul 92 de grecul Kapetanos » Egal în final

Articol de - Publicat luni, 08 martie 2010 00:00

Cu doar jumătate de echipă funcţională, cu gafe în serie, dar şi cu ratări imense, Steaua a smuls miraculos un egal pe terenul campioanei

La Steaua nu e suficient să fii doar bun. Trebuie să fii grozav, atît de bun încît să-ţi poţi duce echipa în spate, s-o faci să lupte pentru titlu şi să ascunzi aşa slăbiciunile celorlalţi băieţi îmbrăcaţi în roşu şi albastru. Cu Tudose, probabil un candidat la titlul de cel mai slab stoper de cînd se joacă fotbal la Steaua, cu Toja, columbianul submediocru care trebuie să fie play-makerul, să-i înlocuiască în timp pe predecesorii Hagi şi Panduru.  Vezi video cu toate fazele importante de la Unirea - Steaua! (video)

Gafă Tudose
Cum de rezistă Steaua aşa? Mulţumită lui Tătăruşanu,Stancu, Szekely, Kapetanos. Plus Ovidiu Petre, care aseară nu a fost în stare să-şi îndeplinească fişa postului, adică munca neagră, dar a marcat pentru 1-1 (8), imediat după reuşita care deschisese meciul, în fapt un cadou de la Tudose pentru Sorin Frunză. Mijlocaşul ofensiv al Unirii a mulţumit pentru mingea-surpriză şi i-a adăugat fineţe şi curaj pentru o execuţie fantastică, diagonală peste Tătăruşanu, direct în poartă (3).

Kapetanos iar decisiv
Stoichiţă a înţeles pînă la pauză că nu mai poate să joace apărare-contraatac, fiindcă însemna să se bazeze în continuare pe defensiva modestă. I-a luat tare pe "lupi" în repriza a doua, cu o ocazie mare a lui Kapetanos, cu tot jocul mutat în jumătatea Urziceniului. Şi a apărut iar Frunză. A alergat pe stînga, şi-a aşezat mingea cît i-a permis Ovidiu Petre, adică suficient, şi i-a centrat perfect lui Onofraş, care l-a păcălit pe ameţitul Jelev şi l-a executat pe Tătăruşanu din două încercări (72).

Steaua a trebuit s-o ia de la capăt. A cărat iar mingi spre poarta lui Tudor. Iar minunea s-a produs. Karamian a aruncat o centrare a disperării, mingea s-a lovit de "cocoaşa" lui Pepe Moreno, a sărit la Kapetanos, care a tras în vinclu. 2-2 şi clasamentul s-a strîns ca un arici.

"Golul lui Tătăruşanu"
Mihai Stoichiţă i-a reproşat portarului Ciprian Tătăruşanu golul lui Sorin Frunză din minutul doi, după gafa lui Tudose. Antrenorul Stelei l-a certat însă pe goalkeeperul roş-albaştrilor abia după ce Ovidiu Petre a egalat. Tehnicianul a considerat că şutul lui Frunză l-a prins prea în faţă pe Tătăruşanu. (George Şeitan)

Galamaz a vrut să joace!
Accidentat în partida cu Liverpool de pe 25 februarie, cînd a suferit o entorsă de gradul II la gleznă, căpitanul Unirii Urziceni, George Galamaz, a renunţat după doar 10 zile la ghips, deşi medicii îi spuseseră să stea cu piciorul imobilizat două săptămîni. Stoperul a vrut să joace aseară şi s-a antrenat normal în ultimele două zile, însă Ronny Levy nu a fost de acord. "Gestul lui Gala ne-a impresionat. E un adevărat lider, a strîns din dinţi pentru a juca. Totuşi, nu puteam risca", a explicat MM Stoica, managerul Unirii. (George Şeitan)

Apostol, menajat
Ronny Levy a decis să nu rişte şi a preferat să-l ţină pe banca de rezerve pe Iulian Apostol. Mijlocaşul a încasat o lovitură puternică la tîmplă în etapa precedentă, cînd Unirea a remizat în Giuleşti, cu Rapid. Atunci, ialomiţeanul a trebuit înlocuit în prima repriză şi tot din cauza acestei accidentări a ratat şi convocarea la echipa naţională pentru meciul cu Israel. (George Şeitan)

Cu minge de Ligă
Chiar dacă ialomiţenii au ieşit de anul trecut din Liga Campionilor, aceştia nu au renunţat la mingile din cea mai titrată competiţie europeană. Astfel, la partida de aseară s-au folosit aceleaşi baloane pe care aceştia le-au utilizat şi împotriva lui Stuttgart, Sevilla sau Rangers, Adidas Finale 9. Mai mulţi portari din Champions League s-au plîns de traiectoria pe care aceasta o ia la şuturile puternice de la distanţă.

Maftei s-a accidentat
Fundaşul dreapta al Unirii Urziceni a fost înlocuit la pauză de Valeriu Bordeanu. Vasile Maftei a acuzat o contuzie puternică pe tibie şi nu a mai putut continua meciul. Înainte de începerea reprizei secunde, managerul ialomiţenilor, Mihai Stoica, l-a chemat pe arbitrul de rezervă pentru a-i arăta acestuia urmele loviturii încasate de Maftei. (George Şeitan)

Petre Marin pierde echipa
Fundaşul Petre Marin a pierdut postul de titluar după prestaţia modestă de la Cluj, atunci cînd a fost pus la zid şi de patronul Gigi Becali. Veteranul din lotul Stelei, în vîrstă de 36 de ani, a fost lăsat pe banca de rezerve. Antrenorul Mihai Stoichiţă a preferat să-i folosească în apărare pe Golanski, în dreapta, şi pe Artiom
Karamian, pe stînga.

Trei stelişti la lotul B
Selecţionerul Răzvan Lucescu a convocat trei jucători de la Steaua pentru meciul România U 23 - Italia U 23, programat miercuri, în Giuleşti, de la ora 14:00. Aceştia sînt Tătăruşanu, Tudose şi B. Stancu. Din lot mai fac parte: Al. Pena (portar) - Străuţ, Homei, Dr. Grigore, Sîrghi, Patriche, Latovlevici, Sepsi - Antal, Chiacu, Olariu, Răduţ, Onicaş, Deac, Curtean, Pîrvulescu - Al. Ioniţă, Liţu, M. Alexe. Italienii vor deplasa la Bucureşti un lot format din jucători proveniţi de la echipe din Serie C1! (Viorel Tudorache)

Arlauskis a avut probleme musculare
Portarul Giedrius Arlauskis a fost lăsat în afara lotului de Ronny Levy după ce a resimţit dureri musculare. Goalkeeperul lituanian a acuzat probleme musculare şi în meciurile cu CFR Cluj şi cu Rapid, dar acum ialomiţenii nu au mai vrut să-l forţeze. "Nu avea sens să riscăm o accidentarea mai serioasă şi am decis să nu joace", a explicat Narcis Răducan, directorul sportiv al Urziceniului.

Szekely trebuia eliminat
Janos Szekely a fost extrem de nervos aseară. Mijlocaşul Stelei a încasat în minutul 61 un cartonaş galben pentru un conflict cu Marius Bilaşco, dar asta nu l-a calmat. Janos a continuat să protesteze la deciziile arbitrilor, iar în minutul 69 a avut un atac din spate la Pablo Brandan, pentru care ar fi trebuit să vadă al doilea "galben", însă "centralul" Cristi Balaj l-a iertat. Imediat, Stoichiţă l-a schimbat cu Arman Karamian, ce aşteapta deja la margine înlocuirea. (George Şeitan)

"E frustrant să pierzi două puncte în ultimul minut. Sîntem trişti pentru că Ceahlăul şi Oţelul ne ajutaseră în această etapă"
Marius Onofraş, atacant Unirea

"În fotbal nu întotdeauna cei mai buni cîştigă. Din păcate, am fost ghinionişti şi trebuie să ne mulţumim cu doar un punct"
Ronny Levy, antrenor Unirea

"Tudose a fost depăşit de miză, a făcut greşeli îngrozitoare, dar cred că ar fi fost nedrept dacă am fi pierdut. Kapetanos a lovit exact cînd a trebuit"
Valeriu Argăseală, preşedinte Steaua

"Dacă în campionatul trecut Steaua ne-a bătut marcînd cu fundul, acum ne-a egalat la ultima fază după un «asist» cu spatele. În astfel de momente îţi vine să ieşi din fotbal"
Mihai Stoica, manager Unirea

"Nu mai avem nimic de zis după un astfel de meci. Am avut un ghinion fantastic, nu ne vine să credem că am scăpat aceste puncte printre degete"
Sorin Frunză, mijlocaş Unirea

"Meciul a fost foarte bun, cu multe execuţii tehnice. Tătăruşanu a greşit la ambele goluri. Steaua să fie fericită că a luat un punct la Urziceni"