FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - FARUL

FOTO Fază de penalty analizată 5 minute la Craiova! Decizia luată de Kovacs și Chivulete

Universitatea Craiova - Farul » Derby-ul din etapa #8 a play-off-ului a debutat cu un penalty acordat de brigada de arbitri condusă de Andrei Chivulete și ratat de Denis Alibec.

Articol de , - Publicat sambata, 13 mai 2023 21:55 / Actualizat sambata, 13 mai 2023 22:07

În minutul 5, Bogdan Mitrea a controlat defectuos un balon în propriul careu și s-a poticnit de Alibec

Au rămas doar 3 în lupta pentru evitarea retrogradării directe » Programul din finalul play-out-ului + clasamentul
Play-out

Universitatea Craiova - Farul » Fază de penalty analizată 5 minute

Mai întâi, arbitrii din camera VAR, conduși de Istan Kovacs, au analizat dacă presupusul fault se petrece în interiorul careului. Apoi, au avut de stabilit dacă Alibec a căzut într-adevăr din cauza piciorului stâng al lui Mitrea, de care golgheterul liderului s-a împiedicat, sau a simulat.

Contactul dintre Mitrea și Alibec

După circa 5 minute de deliberări, timp în care meciul a fost oprit, Chivulete a fost chemat la marginea terenului să revadă faza. Concluzia? Lovitură de la 11 metri pentru Farul, ratată însă de Alibec în fața lui Laurențiu Popescu.

În minutele de așteptare de pe „Ion Oblemenco”, galeria alb-albaștrilor l-a apostrofat pe Chivulete și a scandat: „Dă-le penalty, domnu' arbitru / Ajută-l pe Rege să câștige titlu'!”.

Denis Alibec a comis-o și în tur contra Craiovei!

La meciul tur din play-off, 3-2 pentru Farul, Alibec a ratat de asemenea un penalty contra Universității Craiova. Arbitrul Cojocaru a dictat atunci 11 metri după ce a consultat VAR, iar Denis a irosit șansa de a-l învinge pe Laurențiu Popescu, la malul mării. Acum, a recidivat în Bănie. În tur, a executat în stânga portarului, acum în dreapta.

VIDEO. Planul lui Gică Hagi pentru finalul sezonului: „Să ne autodepășim, să jucăm un fotbal perfect”

Mai multe articole de actualitate din Superliga:

Sabău și-a îndeplinit obiectivul, urmează bonusul! A rămas o singură necunoscută în lupta pentru salvare + Clasamentul ACUM
U Cluj - Chindia 2-0
Ajutor pe filieră de partid? Ce calcule se fac în bătălia pentru supraviețuire din play-out: „Jucăm să câștigăm, ar fi ideal”
PLAY-OUT

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”