FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FCSB 3-1

UTA - FCSB 3-1 » Greu fără Strizu :) A învins echipa cu antrenor la stadion: FCSB s-a prăbușit după schimbarea tactică ratată de la pauză

Bucuria celor de la UTA după 3-1 cu FCSB +13   FOTO
Bucuria celor de la UTA după 3-1 cu FCSB

Articol de , - Publicat duminica, 05 martie 2023 23:00 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 23:13

UTA a învins-o pe FCSB la Arad, 3-1, în etapa 29 din Superligă. A fost primul meci al roș-albaștrilor după demisia antrenorului principal din ultima vreme, Leo Strizu. Jocul s-a schimbat complet în a doua parte, după o schimbare curioasă dictată de Gigi Becali la pauză: Malcom Edjouma a fost înlocuit cu Andrei Cordea.

Arădenii le-au scos fițele din cap celor de la FCSB

UTA a răpus-o pe FCSB după un meci jucat cu caracter de către arădeni. Roș-albaștrii, cu mulți pietoni, au fost luați la bani mărunți de către bătăioșii jucători ai lui Balint. A învins echipa cu antrenor la stadion.

UTA a jucat cu mintea, cu picioarele, bărbătește, inteligent și a avut și antrenor, cu licența PRO. FCSB a evoluat doar prima repriză, a crezut că va învinge din elan, iar schimbarea antrenorului roș-albaștrilor de la pauză, Edjouma substituit cu Cordea, a întors meciul contra propriei echipe

Aflată în căutarea titlului de campioană după care aleargă dezordonat de 8 ani, FCSB nu a avut nici forță, nici caracter, ci doar vedete dezumflate.

Internetul a „explodat” după Liverpool - Manchester United 7-0 » Cele mai înțepătoare meme-uri
LIVERPOOL - MANCHESTER UNITED 7-0

FCSB, învinsă de o echipă cu apărarea încropită

Nașpa să joci contra FCSB cu o apărare încropită! După ce a început cu fundași laterali de conjunctură, Abeid trecut de pe stânga în dreapta, Roger retras din mijlocaș ofensiv în fundaș stânga, Laszlo Balint a fost lovit de ghinion pe final de repriză.

Benga s-a întins să-l blocheze pe Edjouma, a reușit, dar s-a ales cu o contractură și a părăsit terenul. A intrat în locul lui Paul Anton, ex-dinamovistul obișnuit să joace în Derby-uri de România, dar nu ca stoper. Și imediat după pauză ți se accidentează și Otele, cel mai bun din teren la UTA, scos pe brațe!

Ultima strigare pentru David Miculescu

Într-un stadion dominat de alb-roșu, roș-albaștrii au avut doar bucuria controlului primei reprize, însă nu au făcut diferența. Otele a hărțuit permanent apărarea oaspeților, iar dintr-una din tentativele sale a ieșit golul pentru UTA. Tamm (14) și-a înscris în proprie poartă, din fața lui Milosevic.

FCSB nu a resimțit șocul, fiindcă Florinel Coman (18) a punctat spectaculos. În prelungirile primei părți, după o centrare perfectă a lui Radunovic, Miculescu l-a luat la țintă pe Kucher, păcat de detentă, de demarcare, de banii investiți!

Schimbarea care a dat totul peste cap la FCSB

Antrenorul lui FCSB a mutat neinspirat. L-a scos pe Edjouma, la pauză, l-a introdus pe Cordea, apatic și invizibil.

UTA era să puncteze tot printr-un autogol, când Sorescu a deviat periculos șutul lui Rareș Pop (63). Apropo, celebrul "central" Chivulete junior n-a văzut corner la acea fază, plus alte câteva chestii, corect, minore.

Arădenii au jucat la sacrificiu. FCSB a crezut că adversarul o să cadă, impresionat de tricourile sau numele roș-albaștrilor. Cruntă păcăleală! "Textiliștii" au împins liniile cât mai departe de bravul Kucher, apoi au dat lovitura prin Postolachi (64). Inspirația antrenorului gazdelor.

Internaționalul din Moldova a avut o execuție fermă care a dat un surplus de energie colegilor și miilor de arădeni din tribune. Rareș Pop s-a luat la fotbal cu mult mai experimentatul Radunovic și cu nervosul Sorescu, FCSB a fost surprinsă de devotamentul gazdelor, ardelenii au jucat bărbătește și cutezător.

+9 FOTO

A venit și golul 3, execuție simplă a lui Ubbink (78) după pasa perfectă a lui Pop și recuperarea lui Roger. Victorie clară și lăudabilă a "textiliștilor" într-o etapă în care FCSB, Farul și Rapid au fost puse la respect.

FINAL » UTA - FCSB 3-1

• Au marcat: Tamm '14 (autogol); Postolachi '64; Ubbink '78 / Fl. Coman '18
  • VIDEO cu fazele importante
  • Vezi AICI cele mai interesante statistici
  • 10.032 de oameni au asistat la meci, aproximativ 300 dintre aceștia fiind fanii echipei oaspete, FCSB.
  • Înainte de meci, la intrarea pe teren a brigăzii de arbitri, condusă de „centralul” Andrei Chivulete, oficialii au fost huiduiți de fanii din tribune, care nu consideră normală delegarea unui arbitru din București.

UTA - FCSB, echipe de start:

UTA (4-3-3): Kucher - Batha, Erico, Benga (cpt.), Abeid - Ubbink, Cascini, Roger - R. Pop, Milosevic, Otele
Rezerve: Balauru - P. Aton, Stahl, Cibi, Dobrescu, Postolachi, Hortencio Barbosa, Pașcalău, Keșeru
Antrenor: Laszlo Balint

FCSB (4-3-3): Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Șut, Edjouma - Miculescu, Fl. Coman, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, I. Cristea, Ov. Popescu, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Mihai Pintilii

• Absenții „Bătrânei” Doamne: Hoxhallari, Vukcevic, Chindriș (suspendați), R. Benzar (accidentat);
  • De la FCSB lipsește golgeterul Andrea Compagno, suspendat;
  • În locul golgheterului Andrea Compagno, suspendat, Mihai Pintilii l-a ales pe Florinel Coman pentru poziția de vârf.

Stadion: Arena „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca) / Arbitru VAR: Vidican Rareș George (Satu Mare), Arbitru AVAR: Iugulescu Petruţa (Buftea)

Primul mesaj al lui Andrea Compagno după convocarea la naționala Italiei: „FCSB îți schimbă cariera”

Gigi e anti-FCSB: îl sacrifică fix pe cel mai bun!

Edjouma nu e primul » Ce alt jucător a mai sabotat Becali când era în vârf de formă