FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - VIITORUL 3-1

VIDEO Din lacrimile lui Dan Roman » Atacantul Mediaşului a marcat la primul său meci după ce a stat nouă luni pe bară

Roman are 13 goluri în L1, aseară înscriind în minutul 13

Articol de - Publicat sambata, 20 septembrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 19 septembrie 2014 23:39

Atacantul a marcat aseară primul gol de la revenire, după ruptura de ligamente şi de peroneu ce l-a ţinut departe de gazon vreme de 8 luni.

Ce seară pentru Dan Roman! La fix 9 luni de la accidentarea teribilă, a fost în premieră titular şi a înscris primul gol de la come-back. Atacantul de 28 de ani a deschis drumul succesului medieşenilor, stropind cu lacrimi reuşita cu capul.

O mînă de ajutor la victoria Gazului a avut şi portarul Viitorului, Balauru. I s-au blocat ideile şi n-a respins balonul, Figliomeni a fost pe fază şi-a înscris, făcîndu-l pe Gică Hagi, coborît oficial pe bancă, să privească deznădăjduit.

Şi Buchta a fost aerian, a scăpat mingea după ce-o prinsese, în minutul 45, de era să facă penalty cu Pană. A simţit tîrziu execuţia lui Mitrea (70), care a reaprins meciul. Amănunt ce l-a motivat şi mai multe pe Ciprian Petre.

A înscris senzaţional, la vinclu, în minutul 85, trecîndu-şi numele printre marcatori după două assist-uri de clasă.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”