FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - STEAUA 1-3

VIDEO+FOTO Lacrimi vişinii » Rapid a sperat 5 minute că poate provoca surpriza, fiind învinsă de Steaua, 1-3, la revenirea în Liga 1

Articol de - Publicat duminica, 27 iulie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 26 iulie 2014 23:24

Pancone a deschis scorul şi a dat iluzii gazdelor. Gafele lui Bornescu şi căderea fizică a alb-vişiniilor din partea secundă au făcut ca oaspeţii să se impună

Daniel Pancu, fotbalist, atacant, va împlini 37 de ani peste nici o lună. Rapidist, dar nu de mic, ci de 17 ani, de cînd a călcat în Grant prima oară! Acum două săptămîni pusese ghetele în cui. Păşeşte mîndru pe gazonul din Giuleşti, e la el acasă, acolo unde a cunoscut cele mai frumoase clipe din carieră, una care-i la final, iar el ştie asta, o simte. Timpul n-are milă pentru nimeni.

Click aici pentru VIDEO şi FOTO!

S-a spus că îi place băutura. N-a negat, ba din contră. "Sînt profesionist şi pe teren, şi în bar", spunea într-un interviu acordat Gazetei în urmă cu ceva vreme. Acum e pe gazon şi are în spate 3.000 de fani superbi şi nişte colegi mult mai puţin experimentaţi. E ziua cea mai importantă a sezonului pentru el. Steaua ţinteşte grupele Ligii, valoarea e de partea ei, el speră ca Rapidul lui să trăiască pînă la finalul sezonului.

Ridică privirea către mulţimea care îi scandează numele. Se simte bine, se vede asta, deşi rămîne serios. Îi salută şi se încălzeşte ca un debutant ce vrea să impresioneze. Pînă acum, a jucat de 14 ori împotriva Stelei, a pierdut doar de două ori. În rest a strîns 5 victorii, 7 remize şi 4 goluri în poarta roş-albaştrilor.

Panco-italiano
Acum însă e cel mai greu. Niciodată cele două formaţii n-au fost mai dezechilibrate, chiar dacă Gâlcă a menajat jumătate dintre titulari. Aleargă mult, face presing şi de cîteva ori le reproşează celorlalţi că nu-l susţin.
Trec 10 minute, Keşeru şi Popa îşi bat joc de o ocazie uriaşă, Pancone răsuflă uşurat. Rapidul are o lovitură liberă, se pregăteşte să şuteze, mingea se duce peste. Lasă capul în pămînt precum un puşti ruşinos, ambiţia creşte.

Încă cinci minute, Keşeru mai iroseşte o şansă de gol, Pancu strînge din pumni şi din dinţi. Se zbate mult, vrea să dea totul. De fapt, l-a dat de vreo doi ani, dar ceva mai găseşte în el. O fi "Farmecul vieţii"? E ultimul derby al carierei cu Steaua în Giuleşti. Ştie că roş-albaştrii sînt mai buni, însă simte că poate, vrea să poată.

"Pepe" strică tot
Şi vine minutul 24, Ciolacu aleargă ca nebunul după o minge, îl pierde pe drum pe Filip şi îi ia faţa lui Szukala. Mingea şutată îl loveşte pe stoperul polonez, ajunge la Pancu. Preluare, dribling, trece prin apărarea roş-albastră ca printre jaloane. În faţă îi iese Arlauskis, îl depăşeşte şi pe el şi marchează: 1-0. Ce gol! O plăcere orgasmică îl cuprinde, e momentul lui, încă unul. E Panco-italiano, Pancone. A marcat, iarăşi, a cincea oară, în poarta în care îi place cel mai mult.

Bucuria ţine doar 5 minute, căci Bornescu gafează şi Keşeru egalează. "Bătrînul" Pancu nu renunţă, îşi încurajează colegii. Îşi mai încearcă o dată norocul din lovitură liberă. În zadar! Vine pauza.

Au căzut fizic
Rapidul începe rău repriza secundă, Pancu simte şi e peste tot. Respinge cu capul la corner, aleargă pe culoar în ofensivă. Nu vrea să piardă. Strigă la Ganea, îi spune ce probleme simte în teren. Popa loveşte bara, terenul parcă se înclină şi el, Pancu, nu poate face nimic.

Tot Popa mai ţinteşte o dată transversala, dar acum mingea ajunge în plasă (67). 1-2! Pentru prima oară Pancu lasă capul în pămînt, ştie că e aproape imposibil ca Rapidul lui să mai întoarcă scorul.

Cînd roş-albaştrii se pregăteau în baza "naţionalei" Angliei, giuleştenii erau la Buftea. Mingea e rotundă, dar nici aşa. Chipciu înscrie şi el (72), iar Pancu răbufneşte. Încă o gafă a lui Bornescu. E gata! A rănit Steaua, însă n-a ucis-o.
A pierdut, însă a fost un exemplu pentru ceilalţi rapidişti, un exemplu de voinţă şi de ambiţie. O ambiţie atît de mare încît în minutul 81 a părăsit terenul cu lacrimi în ochi, accidentat sau, poate, doar supărat.

30.04.2006 Steaua - Rapid 0-2 60 minute, 1 gol
20.03.2008 Rapid - Steaua 0-3 la "masa verde" 10 minute, pînă la întreruperea lui Deaconu
04.05.2011 Steaua - Rapid 0-1 90 minute, 1 gol
21.10.2011 Steaua - Rapid 0-0 72 minute
29.04.2012 Rapid - Steaua 0-0 9 minute
24.09.2012 Steaua - Rapid 1-0 90 minute
14.04.2013 Rapid - Steaua 1-1 67 minute

"Trebuia să marcăm mult mai multe goluri, dar a fost un joc reuşit pînă la urmă. Lemnaru a venit de două zile şi era normal să nu facă parte din lot. Ni-l dorim pe Luchin!"
Costel Gâlcă, antrenor Steaua

"Steaua a meritat victoria. Dacă nu aveam greşelile personale, scorul era altul, deşi ei au avut mai multe ocazii. Mai am nevoie de jucători. Sper ca noua conducere să facă achiziţii cît mai repede. Vrem să rămînem în prima ligă"