FOTBAL  »  Superliga  »  TG. MUREŞ - PETROLUL 1-2

VIDEO&FOTO Ploieştenii, aproape salvaţi » Tg. Mureş - Petrolul 1-2 şi echipa lui Sabău e cu un picior în liga secundă

Hamza a deschis scorul Foto: Lorand Vakarcs +15   FOTO
Hamza a deschis scorul Foto: Lorand Vakarcs

Articol de GSP - Publicat joi, 10 mai 2012 00:00 / Actualizat joi, 10 mai 2012 20:54

Petrolul a învins la Tg. Mureş, 2-1, şi a făcut un pas mare pentru evitarea retrogradării. Echipa lui Sabău e cu un pas în liga secundă după acest eşec pe teren propriu.

Vezi AICI golurile

Petrolul a condus la pauză cu 2-0. Hamza a deschis scorul cu un şut superb(23). Bară-gol din unghi. Atacurile tardive ale echipei lui Sabău s-au răzbunat. Osiako a scăpat singur cu Albuţ şi a majorat scorul cu un lob(39).

Gazdele au presat în repriza secundă, dar abia în minutul 72 Astafei a adus speranţele. A obţinut un penalty pe care l-a rata Ilyes, dar Buş a fost atent şi a marcat(73). Buş şi Bumba au ratat pe final două mari ocazii pentru gazde.

Cu această victorie, Petrolul s-a distanţat la 4 puncte de Tg. Mureş.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA LIVETEXT!

Echipe de start:

Tg. Mureş: Albuţ - Homei, Cordoş, Ghionea, Sepsi, L. Szilagyi - Astafei, Ilyes, E. Nicu, Bujor - Ljubojevici

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Rezerve: Balauru, Kiriţă, Fl. Dan, D. Matei, Sg. Buş, B. Apostu, Bumba

Petrolul: Hamutovski - B. Străuţ, Melinte, Ben Djemia, Fl. Maxim - Mustivar, Osiako - Opriţa, V. Negru, Hamza - Zerka

Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Rezerve: Valincius, Fl. Dumitru, Sytnik, Stojimirovici, M. Tudor, Bikana, Boudjemaa

Arbitru: Ov. Haţegan (Arad) -  Asistenţi: M. Nagy (Cluj) - G. Neacşu (Cîmpulung Muscel)