FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - FC BOTOŞANI 0-0

VIDEO Invincibilii » Botoşaniul a scos doar o remiză cu Viitorul: a căzut de pe locul 1, dar a rămas pe podium

Curileac a fost cel mai bun om al Botoșaniului aseară // Foto: Ionuț Tabultoc

Articol de - Publicat marti, 17 septembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 16 septembrie 2013 23:51

Fostul lider nu a reuşit decît un egal la Chiajna, suficient pentru a se menţine pe podium.

După nici trei săptămîni la conducerea Viitorului, Bogdan Vintilă, soluţia de avarie gîndită de Hagi, îşi dădea examenul de licenţă. Adversarul? Liderul dinaintea rundei, marea surpriză a Ligii 1, Botoşaniul lui Popovici.

Cu cei doi brazilieni în primul "11", Emerson şi Thiago, dar şi cu nou-venitul Axente, dobrogenii transformaţi în ilfoveni au arătat bine. Cu mult mai bine decît în începutul de sezon, cînd Cătălin Anghel era şeful băncii tehnice. Axente şi Thiago l-au evidenţiat pe Curileac în primele 10 minute, portarul moldovenilor reacţionînd pe măsura şuturilor.

Spectacolul din prima parte s-a stins în repriza secundă, frica de a primi gol a fiecărui antrenor punînd pragmatismul pe primul plan, sacrificînd spectacolul ce nu a lipsit în primele 45 de minute. Sclipirile lui Axente n-au fost de ajuns pentru un gol, mai aproape fiind Vaşvari să "fure" cele trei puncte de la Chiajna, după un carambol în careul lui Balauru.

"Sîntem modeşti, nu ne gîndim că vom rămîne sus pînă la finalul campionatului. E o competiţie lungă şi ne-am propus, la începutul sezonului, să ne clasăm pe locurile 11-12" (Marius Croitoru, mijlocaş FC Botoşani)

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”