FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - CFR 1-1

VIDEO Noroc cu finalul! Pandurii și CFR au schingiuit fotbalul timp de 75 de minute. Mrzljak și Lopez au salvat impresia negativă cu două goluri frumoase

Articol de - Publicat luni, 15 august 2016 00:00

În urmă cu două luni, Vasile Miriuță a preluat o echipă care sub comanda lui Conceicao făcea spectacol în Liga 1 și a transformat-o într-una care se chinuie să iasă din propriul careu.

Ccele mai periculoase acțiuni ofensive sunt loviturile libere executate de Juan Ruiz. Dincolo, Petre Grigoraș mai are de muncă mult cu niște fotbaliști talentați, dar în urmă cu pregătirea fizică.

Click aici pentru VIDEO!

Pe acest fond, prima repriza a fost de neprivit. După pauză, s-a jucat ceva mai alert. În minutul 59, gazdele ar fi trebuit să primească un penalty, la faza în care Vali Munteanu a fost lovit în genunchi de Tiago Lopes, însă Avram n-a fost de acord și l-a avertizat pentru simulare.

Partida a fost deblocată, culmea!, de înlocuitorul "magicianului" Sânmărtean. Croatul Mrzljak, un închizător clasic, i-a trezit din somn pe puținii spectatori cu un șut spectaculos de la 25 de metri (75): 1-0!

Pe fondul căderii fizice a oltenilor, ardelenii au forțat pe final și au scos un punct nesperat. Omul decisiv? Același etern salvator Cristian Lopez, care a pus perfect capul la centrarea lui Nascimento (80): 1-1!

”Am jucat la victorie cum jucăm mereu, dar sunt mulțumit și cu acest punct fiindcă e meritat și muncit. Nu ai ce să faci în fața unor șuturi precum cel al lui Mrzljak. Poate să îl fi blocat de dinainte"
Vasile Miriuță, antrenor CFR

"Am fi putut câștiga dacă eram mai atenți în apărare. Golul lui Mrzljak a fost unul deosebit și ne-a descătușat, măcar pentru o vreme"