FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - ASA TÎRGU MUREŞ 0-2

VIDEO » Oţelul - ASA Tîrgu-Mureş 0-2 » Mureşenii sînt tot mai aproape de Europa League

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 decembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 07 decembrie 2014 17:32

ASA Tîrgu-Mureş a cîştigat meciul cu Oţelul Galaţi, 2-0, şi a urcat pe locul cinci în Liga 1.

Vezi aici meciul liveTEXT

VIDEO Vezi aici golul lui Gabi Mureşan

VIDEO Vezi aici golul lui Hora

Jucătorii de la Tîrgu-Mureş au avut primele ocazii, prin şuturile lui N'Doye şi Amauri. Primul gol al partidei a fost marcat de Gabi Mureşan, în minutul 44. Mijlocaşul a reluat cu latul, din şase metri, o centrare a lui Henrique.

În a doua repriză mureşenii s-au mulţumit să conserve avantajul, iar gălăţenii nu au avut forţa de a pune în pericol poarta lui Edi Stăncioiu.

În ultimul minut la partidei, Ioan Hora a marcat gol doi al partidei. Mijlocaşul a scăpat pe contraatac şi a înscris cu un şut din mijlocul careului.

Elevii lui Cristi Pustai au urcat astfel pe locul cinci în Liga 1, cu 30 de puncte, la egalitate cu Astra, echipă aflată pe ultimul loc ce duce în cupele europene.

Gălăţenii se află în zona retrogradabilă, pe locul 17, cu 12 puncte şi au o singură   victorie în ultimele nouă etape

Oţelul: Hotoboc - Milea, Leca, Mişelăricu, D.Popescu - Helder Tavares, Karlik - Grădinaru, Cernat, I.Popa - C. Cristea

Rezerve: Abraham, Murgoci, Cucu, Miron, Stoian, Tudorie, Jula

ASA Tg. Mureş: Stăncioiu - Feussi, M.Constantin, Balaur, Sepsi - Mureşan, N'Doye- Hora, Amauri, Voiculeţ - Henrique
Rezerve: Viciu, Velayos, Balaur, Axente, Goga, Bumba, Bruno Martins