FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - ASA

VIDEO Pandurii - ASA Tîrgu Mureş 1-1 » Ardelenii egalează Dinamo şi Astra în clasament!

Articol de - Publicat sambata, 18 octombrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 18 octombrie 2014 20:28

Duelul dintre Pandurii şi ASA Tîrgu Mureş s-a încheiat nedecis, 1-1, după un meci cu un autogol şi trei şuturi în bară!

Urmăreşte aici desfăşurarea liveTEXT a partidei!

VIDEO cu autogolul lui Elton!

VIDEO cu reuşita lui Momcilovici!

Cele două formaţii s-au întrecut în şuturi de la distanţă, dar Mureşan, Paul Anton şi Roman nu au reuşit să deschidă scorul. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Roman, a cărui şut din lovitură liberă a şters bara porţii lui Stăncioiu (38).

Gheaţa s-a spart în minutul 41. Sepsi a centrat pentru Axente, dar Elton a intervenit şi a trimis în proprie poartă cu o lovitură de cap. Oaspeţii îşi puteau majora avantajul în prelungirile primei părţi, dar Axente, scăpat singur cu Gliwa, a şutat în bară.

Gorjenii au ratat o mare şansă de egalare în minutul 53, cînd Roman n-a reuşit să trimită în poartă devierea lui Matulevicius. Atacantul lituanian a mai avut o ocazie imensă, lovitură sa de cap din minutul 57 a trecut pe lîngă poartă. Erico l-a imitat la faza imediat următoare, trimitînd cu capul pe lîngă.Replica oaspeţilor a venit de la Gabi Mureşan, care a şutat în bară de la distanţă (67).

Roman a ratat din nou în minutul 75, cînd Stăncioiu a prins şutul său în forţă din interiorul careului. Egalarea a venit patru minute mai tîrziu, cînd Momcilovici a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare expediată de Nicoară.

Partida s-a terminat 1-1, iar gorjenii rămîn cu o singură victorie în ultimele cinci partide de Liga 1, iar elevii lui Pustai egalează Dinamo şi Astra în clasament!

Echipele de start:

Pandurii: Gliwa - Pleaşcă, Erico, Elton, Momcilovici - Iorga, Anton, Nistor, Shalaj - Matulevicius, Roman
Rezerve: Stanca, Unguruşan, Nicoară, Şendroiu, Predescu, Buleică, I. Constantin

ASA: Stăncioiu - Feussi, Balaur, Bejan, Sepsi - Gorobsov, Mureşan - Goga, Zicu, Hora - Axente
Rezerve: Viciu, Sălăgeanu, Bruno Martins, Amauri Morais, Henrique, Bumba, Velayos