Articol de GSP - Publicat joi, 01 martie 2012 00:00 / Actualizat joi, 01 martie 2012 18:38
Cornel Dinu a făcut cîteva aprecieri asupra jocului echipei naţionale contra Uruguayului, în meciul încheiat la egalitate aseară, scor 1-1.
"A fost vorba de un meci amical împotriva unei echipe orgolioase, una din primele 10 din lume la ora actuală. E de apreciat la Victor Piţurcă pentru că, spre deosebire de alte dăţi cînd se cantona într-o defensivă furibundă, am răspuns de această dată cu aceeaşi monedă Uruguayului, o echipă care se deschide şi te invită la joc. Am avut 4 atacanţi în teren, Piţurcă a schimbat triunghiul de la mijlocul terenului. Ceea ce a declarat a şi confirmat în planul tactic.
Noi nu putem fi o echipă defensivă, românii sînt entuziaşti, tehnici. Trebuie să punem în valoare jucătorii din atac, nu pe cei din apărare. Mai e de lucrat la punerea în valoare a atacanţilor, la combinaţii. Latovlevici a confirmat şi a fost cel mai periculos jucător al nostru în defensivă. Rămîn la părerea că Papp nu este fundaş lateral. Latovlevici nu face greşelile defensive pe care le face Raţ, stelistul este mai complet decît jucătorul lui Şahtior.
Rămîn la părerea că jocul de construcţie, în special în repriza a doua, a avut oarecum de suferit. Mutu şi-a pierdut din capacitatea de a-i bloca pe mijlocaşii uruguayeni. Au fost şi momente dificile, putea fi 2-0 la un moment dat. Am reuşit să blocăm doi jucători cu mare forţă de pătrundere. Tabarez a jucat cu două vîrfuri laterale, Cavani şi Suarez, şi cu Forlan retras", a spus Cornel Dinu la "Fanatik Show", pe DigiSport.