FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U16

"Naţionala" 4 plus » O nouă înfrîngere grea la U16, după 1-10 cu Germania şi 0-5 cu Belgia săptămîna trecută: 2-4 cu Austria!

Articol de , - Publicat miercuri, 22 mai 2013 00:00 / Actualizat marti, 21 mai 2013 22:19

Selecţionata lui Bumbescu era condusă cu 0-3 după 19 minute şi a încheiat partida cu 4 goluri încasate. Cel mai probabil, după revanşa de mîine (ora 11:00, GSP TV), antrenorul va fi demis

Loturile naţionale de juniori au fost lovite de o adevărată undă seismică acum o săptămînă: la Dublin, puştii sub 16 ani au cedat ruşinos, 1-10 cu Germania. O selecţionată care reuşise doar 3 victorii din cele 9 meciuri susţinute în 2013! Deşi soarta selecţionerului Bumbescu, socotit principalul vinovat, ar fi fost pecetluită încă de joia trecută, "tricolorii" au încercat să mai spele din ruşine ieri, la Buftea. Cu Austria. N-au reuşit!

Piţi nu le-a purtat noroc
Oaspeţii aveau, în minutul 19, un avantaj de 3 goluri. În medie, unul la 6 minute! În pantaloni scurţi şi echipament roşu aprins, Bumbescu părea că vrea să se camufleze, precum un cameleon, pentru a evita contactul cu spectatorii. Printre aceştia, nume ca Mircea Sandu, Victor Piţurcă sau Emil Săndoi! Austriecii nu opreau asaltul nebun, fiind temperaţi doar de golul de 1-3, reuşită senzaţională Deaconu (28). După pauză, Piţurcă a reacţionat şi a coborît lîngă teren, întreţinînd discuţii aprinse cu Ştefan Iovan, coordonatorul selecţionatelor de juniori. N-a schimbat prea multe: s-a terminat 2-4!

19 goluri a primit România U16 în ultimele 4 meciuri

România U16 - Austria U16 2-4
Au marcat pentru România: R. Deaconu (29), Oarnă (56)
România U16: L. Popescu - Rogoza, Vasiu, C. Manea (cpt.), Al. Tănase - R. Deaconu, V. Ivan - B. Morar, Tîrcoveanu, A. Manea - Al. Stoica
Au mai jucat Oarnă, B. Vîlceanu, Cojocărel. Antrenor: Adrian Bumbescu

Ianis a ratat penalty!
În celălalt meci disputat ieri la Buftea, internaţionalii U15, elevii lui Florin Răducioiu, au încheiat la egalitate, 1-1, cu Polonia. Golul "tricolorilor" a fost înscris de Florin Coman (45+1, penalty). În minutul 3, Ianis Hagi a ratat un penalty. A fost primul meci interţări din acest an pentru "tricolorii" U15. Revanşa e tot mîine, pe GSP TV, de la 17:00.

Victorie la U18
Băieţii lui Ionel Augustin, "naţionala" U18, au jucat, ieri, la Pîncota, în compania Macedoniei. Au învins cu 2-0, goluri I. Şerban şi Popescu. Revanşa e joi, ora 11:00, pe stadionul "Francisc Neumann" din Arad. (Radu Romanescu)